Do Sparty jej doporučil brankář Slavie. Na Letné však nedostal šanci a dnes zažívá životní sezónu – SportyŽivě

Do Sparty jej doporučil brankář Slavie. Na Letné však nedostal šanci a dnes zažívá životní sezónu

Po obránci Stevenu Trittschuhovi, který na Letnou přišel na počátku devadesátých let, byl druhým Američanem v kádru pražské Sparty. Přesto tehdy třiadvacetiletý Fabrice-Jean Picault zvaný Fafa na rozdíl od svého krajana šanci nedostal a stal se nechtěným. Nyní však září a má za sebou nejlepší ročník v kariéře.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Šestnáctiletý Američan s haitskými kořeny započal svou fotbalovou dráhu v šestnácti letech, kdy si jej vybralo italské Cagliari. Na Stadio Sant’Elia se však prosadit nedokázal a po pěti letech se vrátil zpět do vlasti. „Naučil jsem se tam hodně o taktice, což mi pomohlo zlepšit se,“ prohlásil při svém působení ve druhé nejvyšší severoamerické soutěži NASL nastupoval za Tampa Bay Rowdies a Fort Lauderdale Strikers, kde se mu náramně dařilo. Během ročníku 2014 nasázel ve 22 utkáních 12 branek a zaujal i skauty pražské Sparty.
Ta jej získala v lednu nadcházejícího roku a Picault podepsal na Letné roční smlouvu. Své prsty měl v přesunu také brankář pražské Slavie Kamil Čontofalský, který tehdy třiadvacetiletého křídelníka doporučil. „Věděli jsme o něm už delší dobu a také jsme se na něj informovali u Kamila Čontofalského, který s ním ve Fort Lauderdale hrál,“ prozradil sparťanský funkcionář Jakub Otava.


iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Nebudu rozvádět, co přesně nám k němu Kamil řekl. Ale podle něj má šanci se v Evropě i ve Spartě prosadit. Nakonec Bony Wilfried nebo Konaté s Kuckou byli také neznámí hráči. Někdy se to povede, někdy ne,“ dodal Otava. Kvalitu měl mladý Američan také podle trenéra Vítězslava Lavičky. „Viděl jsem ho na videu a neříkám, že sem přichází jako nosný hráč. Ale kvalitou i schopnostmi rozšíří naše ofenzivní možnosti,“ prohlásil tehdy pro klubový web.

Je to nadstandardně rychlý hráč, který může nastupovat pod hrotem nebo na obou křídlech,“ dodal. Přesto pod ním Picault za půlrok na Letné téměř nenastupoval. Mimo závěrečných šest minut v utkání českého poháru totiž šanci nedostal. Poté zamířil do druholigového německého FC St. Pauli a po roce a půl se vrátil zpět do Spojených států. Tam se mu v dresu Philadelphie Union náramně dařilo a probojoval se i do národního týmu.

Letošní ročník odehrál za Houston Dynamo a svými výkony opět koketuje s reprezentační pozvánkou. Dnes třicetiletý křídelník se stal oporou mužstva a v 28 utkáních zaznamenal 11 branek a na další čtyři přihrál. Zůstává tak otazníkem, zda by Picault dokázal svou kvalitu i na Letné, přesto jeho příchod patří mezi nejméně povedené přestupy uplynulé dekády.

Zdroj: Transfermarkt, Fortuna Liga, ČT Sport

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
Místa v autě, ze kterých se dá udělat neodhalitelná skrýš na cokoliv. Nenajdou je zloději, celníci ani spolujezdci
ArmádníZpravodaj.cz
Pobřežní strážce s nasazením života zachránil námořní základnu
Události247.cz
Muž chtěl u očkování obalamutit zdravotníky, ale nepřišel si na ně. Co přesně se stalo?
VědaŽivě.cz
Biohacker si do těla vpravil svoje kmenové buňky. Cílem však nebylo prodloužení života, ale hlavní mužské zbraně