Disciplinární komise versus pyrotechnika. Pokutu dostala Slavia a Plzeň, Baník bez kotle

Snaha o vymýcení pyrotechniky ze strany Ligové fotbalové asociace pokračuje. Disciplinární komise udělila tvrdé tresty jak pražské Slavii, tak Viktorii Plzeň nebo Baníku Ostrava.

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Pyro není zločin. Fráze, která z tribun na českých stadionech zaznívá téměř pravidelně kolo, co kolo. Odpalování pyrotechniky je však podle Ligové fotbalové asociace zdraví ohrožující a fanouškovské atmosféře nepřidává. Proto Disciplinární komise LFA opět udělovala tvrdé tresty. „Disciplinární komise dlouhodobě trestá pronesení a použití pyrotechniky a na tomto trendu se nic nebude měnit,“ uvedl v komuniké předseda DK LFA Richard Baček.

Potlačování pyrotechniky podle něj chrání zdraví většiny diváků. „Snahou disciplinární komise je dlouhodobě chránit zdraví většiny fanoušků i aktérů utkání, které používání pyrotechniky v uzavřeném prostoru stadionů jednoznačně ohrožuje,“ zdůraznil. Disciplinární komise potrestala na využití pyrotechniky hned čtyři ligové celky, s řadou z nich navíc zahájila další disciplinární řízení.

Pokutu ve výši 250 tisíc korun za „pronesení a použití masivního množství pyrotechniky, včetně vystřelovací pyrotechniky a vhazování předmětů na hrací plochu“ dostala pražská Slavia za utkání proti Viktorii Plzeň. Disciplinární komise navíc pohrozila sešívaným trestem podmíněného uzavření Tribuny Sever se zkušební dobou v délce dvou měsíců. „Příznivci Slavie na svá domácí utkání opakovaně pronášejí velké množství pyrotechniky,“ uvedl Baček.

Baník proti Liberci bez kotle

Tu naposledy použili v sektorech tzv. Tribuny sever těsně před začátkem zápasu s Plzní. Použití pyrotechniky vedlo mimo jiné k odložení začátku utkání o téměř 7 minut a šlo o nebezpečný typ vystřelovací pyrotechniky v počtu několika desítek kusů,“ doplnil předseda disciplinární komise. Uzavření sektoru, kde se nachází kotel, čeká ostravský Baník. Slezané navíc musí zaplatit pokutu ve výši 70 tisíc korun za „pronesení a masivní použití pyrotechniky“ v zápase proti pražské Spartě.

Fanoušci ostravského klubu opakovaně téměř v každém utkání pronášejí do svého sektoru na domácích utkáních vysoké množství pyrotechniky. V posledním domácím utkání proti Spartě ji použili opět v masivním množství, a to i s vědomím toho, že byl klubu udělen trest podmínečného uzavření části stadionu. Disciplinární komise došla k závěru, že se opakovaně jedná o pochybení klubu jako pořadatele utkání,“ uvedl Baček.

Další řízení

Za obdobný přečin včetně nevhodných pokřiků fanoušků dostala trest také Viktoria Plzeň. Západočeši musí zaplatit LFA 60 tisíc korun. Disciplinární komise navíc zahájila další řízení s kluby, které pyrotechniku využívají. Nadcházející čtvrtek by se mělo rozhodnout o dalších trestech pro Slovácko, Zlín, Baník Ostrava, Viktorii Plzeň a Slezský FC Opava.

Patří pyrotechnika na fotbalové stadiony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články