Díky čemu český národní výběr konečně pookřál?

i Foto: plejer.cz
                   

Nechceme samozřejmě nic zakřiknout, ale po posledním dvojzápase české fotbalové reprezentace se podle všeho konečně začíná blýskat na lepší časy. Utkání proti Bulharsku a Černé Hoře bavila diváky na stadionech i u televizních obrazovek, příznivé výsledky se konečně dostavily. Českým fotbalovým fanouškům dokonce svitla naděje v účast na EURU 2020, které se ještě po drtivé prohře s Anglií zdála naprosto ztracená. Družina Jaroslava Šilhavého se herně i výsledkově zvedla, a to si za nepřítomnosti největších tuzemských hvězd. Jaké skutečnosti měly zásadní vliv na vskutku senzační vystoupení národního týmu?

Češi konečně našli svého střelce

V posledních letech se české reprezentační výběry poměrně trápily v otázkách nízké produktivity. Ačkoli se do útočných řad povolávalo mnoho šikovných fotbalistů, žádný z nich nedokázal navázat za své klubové úspěchy i s hrdým lvem na hrudi. Všichni zklamali, až na Patrika Schicka z AS Řím.

Ještě nedávno to vypadalo, že se italský klub hodlá třiadvacetiletého střelce zbavit. On včas zabojoval a posléze se mu začalo opět dařit. To samé předvedl v reprezentaci, kde patřil jednoznačně mezi nejlepší hráče, což korunoval třemi brankami proti Bulharsku a Černé Hoře. V jeho prospěch vyznělo také mnoho osobních soubojů a prokázal své kvality i v oblasti techniky. Skvěle se na něj dívalo, takže doufejme, že mu forma vydrží i do budoucna.

Stopeři si počínali jistě a kvalitně

Další disciplínou, v níž Češi dlouhodobě příliš nevynikali, je obrana. Stoperské dvojice se neustále protáčely a právě kvůli tomu se pak herní projev dlouho nemohl ustálit. To se ovšem změnilo v okamžik, kdy se na hřiště postavili Marek Suchý s Ondřejem Čelůstkou. Oba mají za sebou řadu zahraničních zkušeností, oba jsou již v pokročilém fotbalovém věku, oba ale stále mají co nabídnout. Tvořili základ české rozehrávky, vyhrávali osobní souboje, Tomáš Vaclík byl díky nim ohrožen pouze minimálně. Tenhle tah Jaroslavu Šilhavému opravdu vyšel.

Jankto se probral a bylo o něm slyšet

Jakub Jankto za sebou nemá příliš povedenou sezónu. V italské Sampdorii se mu nepodařilo vsítit ani jedinou branku, herně působil velice nevyrovnaně. Mnoho českých fanoušků se divilo, že právě jeho jména se objevilo v nominaci pro duely s Bulharskem a Černou Horou. Kdyby neuspěl, trenér Šilhavý by to jistě dostal pořádně sežrat.

To se ovšem nestalo, jelikož Jankto se předvedl v té nejlepší možné fazóně. Už v souboji s Bulharskem zvládl minimálně první poločas na jedničku. Proti Černé Hoře se vytáhl famózní brankou přímo z voleje a další gólovou situace připravil pro Patrika Schicka. Jednoznačně patřil mezi nejvýraznější osoby národního výběru.

Trenér má respekt svých svěřenců, poslouchají jej na slovo

O trenéru Šilhavém se dlouhodobě říká, že je férový muž, jehož hráči respektují a zároveň s ním mají dobré vztahy. To se ukázalo například během jeho působení v mistrovské Slavii. Své kvality potvrdil také v reprezentaci, hráči za ním jdou a plní do puntíku všechny jeho taktické pokyny. Herní projev České republiky se oproti předchozím letům výrazně zvedl a právě Jaroslav Šilhavý na tom má bezesporu hlavní podíl, díky Bohu za něj!

Foto: plejer.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články