Derby? Reklama na nenávist. Krejčímu a Bořilovi disciplinárka napaří flastry. Preciado měl jít ven už ve 21. minutě

GLOSA: Svátek fotbalu? Ani náhodou. Derby připomínalo gladiátorskou arénu. A bitka kapitánů? Jen ať disciplinárka Krejčího i Bořila pořádně natře! Červených mělo být mnohem víc.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Celá země se těšila na derby Slavie se Spartou. Výtečné duely z loňské sezony i aktuální forma obou rivalů slibovaly parádní podívanou. Jenže se potvrdilo, že když spolu hrají dva kvalitní týmy, neznamenán to ještě dobrý fotbal. Minimálně celý týden se po celé zemi bude největší zápas v českém fotbalu rozebírat nejen v médiích, ale i po hospodách. A všichni budou mluvit o tom, jaký to byl hnus a hlavně o šarvátce kapitánů Ladislava Krejčího s Janem Bořilem.

Ostudné derby

Od začátku sezony se výrazně k lepšímu posunul obraz českého fotbalu. Fortuna liga táhne mnoho diváků, kluby se více věnují práci s fanoušky. Dokonce i na hřišti byl leckde místo zápasů plných soubojů ve středu hřiště k vidění pohledný fotbal. A pak přijde vrchol. Derby pražských „S“. Oba týmy z čela tabulky předvádí kvalitní výkony, jenže rivalita se jaksi proměnila v nenávist. Jasně, emoce k derby patří, ale to co hráči předvedli nyní, je daleko za čarou.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Nabízí se otázka, proč tomu tak je? Oba trenéři po derby řekli, že chtěli hrát fotbal. Jak je tedy možné, že se fotbalový svátek zvrhne v takovouto nechutnost? Vyhecovaly snad realizační týmy hráče až za hranu? Možná ano. 39 faulů, jedenáct žlutých karet, dvě červené pro hráče a další dvě pro asistenty trenérů. Uf. Přitom vyloučení mělo být výrazně víc.

VAR na kafíčku?

Pojďme postupně. V 21. minutě Preciado zajel do Provoda způsobem, po kterém ho měl rozhodčí Szikszay okamžitě poslat do sprchy. Vzít protihráče kolíkama na koleno stojné nohy je daleko za hranou. Detailní záběry po chvilce ukázaly, jaké šrámy pravý wingbek Sparty zanechal na Provodově levé noze. Co dělal VAR? Když už jsme u videa, Serie A nyní zavádí, že v TV přenosech bude slyšet komunikace mezi hlavním rozhodčím a VAR. Proč něco takového takového nejde i ve Fortuna lize?

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Preciado pak měl jít ven i za penaltový zákrok. Žlutou už měl a za tento skluz měl dostat druhou. Je s podivem, že sudí ukázal jen na puntík. Další věc: Proč na sebe čeští rozhodčí stále nechají křičet? V zahraničních ligách za to automaticky hráči vidí žlutý kartonek. Chceme-li aby se Fortuna liga blížila západním ligám, měli by jít arbitři touto cestou. Ale pojďme zpět k derby. Závěrečná desetiminutovka normální hrací doby postupně ukazovala, že atmosféra na hřišti připomíná sud plný střelného prachu. Sáňky Laciho na stojnou nohu Zafeirise zaváněla vyloučením. Oba tábory už v tento moment zvládaly emoce jen s vypětím všech sil.

Ten už na fotbal nesmí

Bezmozek, který vzápětí hodil ze sparťanského kotle dva dělbuchy do sektoru domácích, vše ještě vyhrotil. Disciplinárka oba kluby nepochybně potrestá oba kluby za pyro. Na rozdíl od nesmyslných trestů za světlice (pokud nejsou hozené), které naopak atmosféře zápasů prospívají, za tento exces by měl následovat řádově vyšší trest. A toto individuum by už se na fotbal nemělo podívat.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Respekt Haraslínovi i dalším hráčům Sparty, že běželi před kotel situaci klidnit. A pojďme do 87. minuty. Vše odstartoval faul Chytila na gólmana Vindahla, který se pochopitelně zlobil. Jen tak na okraj, jak se lišil tento faul od toho, kterým Olatunji dříve sundal Mandouse? Téměř vůbec. A začala mela. Jedním z prvních na místě byl Wiesner, který přiklekl ležícího Chytila (přistrčil ho Jurásek?) a následně se pustil do šermovačky rukama s Masopustem. Právě Wiesner nese velkou vinu na vyhrocení situace. Krejčí se v tuto chvíli ještě snažil situaci uklidnit.

Souboj kapitánů

Jakmile ale do chumlu přiběhl Bořil, jako kdyby se kapitán Sparty přestal ovládat. Kohouti se chytili a předvedli výstup připomínající MMA. Bořil určitě byl v šarvátce aktivnější, vyloučení obou ale bylo správné. Je na místě zkritizovat Haraslína, který se přimíchal do šarvátky 1 na 1. To se prostě nedělá. Kdyby už chtěl kohouty jen oddělit, rozhodně to neměl dělat tak, že chytne smyslů zbaveného Bořila pod krkem. Když se pak spolu chytli, sparťanský křídelník se okamžitě ocitl v záklonu a v ten moment bylo jasné, že s ním sok zamete.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Pak jsou tu další dva momenty. Jedním z nich je, jak odhalily TV záběry, snaha Krejčího udeřit soupeře hlavou. A ten druhý je možný pokus Bořila šlápnout na nohu ležícího Haraslína. V následné strkanici byli hodně aktivní Oscar i zmiňovaný Wiesner. Vyloučení asistentů Baranka a Řeháka jen potvrdila, jak toxická atmosféra panovala i mezi střídačkami. Tam mohl rozhodčí rozdávat karty jak při mariáši. Každopádně čeká disciplinárku zajímavé rozhodování. Jak vysoké tresty udělí? Oba kapitáni by každopádně měli dostat pořádný flastr, tohle prostě na hřiště nepatří. A jak jinak to dát najevo, než přísným trestem?

Jak vysoké tresty by měli Krejčí s Bořilem vyfasovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články