Další případ rasismu, tentokrát v portugalské lize

i Foto: gotechdaily.com

Malijský fotbalový útočník Moussa Marega, který se však narodil ve Francii, prožívá vskutku povedenou sezónu. Aktuálně má na kontě už šest ligových branek a dalších pět gólových asistencí, v dosud posledním zápase se navíc blýskl úžasným lobem přes gólmana a rozhodl tak o výhře Porta na půdě Guimarães v poměru 2:1. Spokojeností ovšem rozhodně nepřekypoval. Už od rozcvičky před úvodním hvizdem totiž musel čelit rasistickým urážkám, kvůli nimž chtěl dokonce odejít ze hřiště předčasně. Spoluhráči se mu tento krok snažili rozmluvit, v emotivním momentu ovšem neuspěli.

Nechutné urážky i ničení vybavení stadionu

Osmadvacetiletý kanonýr Moussa Marega kroutí v Portugalsku už šestou sezónu a proto můžeme říci, že se v tamním prostředí cítí jako ryba ve vodě. Jeho první fotbalovou štací v zemi se stalo Marítimo, posléze rok působil v Guimarães a nakonec zakotvil v Portu, kde momentálně hraje už čtvrtý ročník. Právě na letošní zápas proti svému bývalému zaměstnavateli z Guimarães ale rozhodně nebude vzpomínat v dobrém.

Už během rozcvičování před zápasem se z tribun domácího týmu začaly ozývat rasistické urážky, které se fotbalista nejprve snažil ignorovat. Pokřiky ovšem neustávaly a když pak v 60. minutě rozhodl krásnou brankou o výhře hostů, nadávky ještě zesílily. Jeden z fanoušků dokonce vytrhl sedačku a vhodil ji na hřiště. Marega ji zdvihl nad hlavu a proháněl se s ní po hřišti na znamení toho, že celou situaci bere s nadhledem. To však tribuny ještě více podnítilo.

V 69. minutě už toho měl Moussa Marega po krk a signalizoval směrem k trenérovi, že by rád opustil hřiště. Vzhledem k okolnostem se mu nikdo nemohl divit. Spoluhráči se ale semkli a hromadně svého kolegu přemlouvali, aby s nimi na trávníku zůstal. Z výrazů jednotlivých protagonistů bylo jasně patrné, že emoce tečou proudem a nikdo není spokojený s tím, co se děje. Trvalo další tři minuty, než byl Marega propuštěn.

Marega si na sociálních sítích nebral servítky

Útočník Porta byl událostmi ze zápasu portugalské ligy natolik rozhořčený, že své emoce neváhal vypsat na sociálních sítích. Jeho pozornosti neunikli jak fanoušci, tak rozhodčí, který dle jeho názoru situaci trestuhodně nezvládl:

„Rád bych vzkázal všem těm id*otům, co chodí na stadion vykřikovat rasistické nadávky, aby šli do p*dele. Taky bych chtěl poděkovat rozhodčímu za to, že se mě nezastal a dal mi žlutou kartu, když jsem hájil svou barvu kůže. Doufám, že už tě nikdy neuvidím na hřišti. Jsi ostuda této profesi.“

Marega nebyl jediným člověkem, který se k incidentu na stadionu Guimarães  veřejně vyjádřil. Trenér Porta Sérgio Conceição se svého svěřence zastal slovy:

„Jsme tím incidentem naprosto pobouřeni. Něco takového by se v moderním světě prostě nemělo stávat. Doufám, že většina fanoušků nemá stejné pocity, jako ti, kteří Moussu od rozcvičky uráželi.“