Další český velikán se loučí s kariérou, Čecha následuje Plašil

                   

Letošní sezóna se jednoznačně nese v duchu loučení s velkými fotbalovými ikonami. Ani hráči z České republiky se této lavině bohužel nevyhnuli a proto se momentálně kromě brankáře Petra Čecha rozhodl definitivně uzavřít svou aktivní sportovní kariéru také Jaroslav Plašil, který za bouřlivého potlesku odehrál poslední domácí zápas na stadionu Bordeaux. Sám fotbalista po události neskrýval dojetí, jelikož ve službách Girondins strávil dlouhých deset let a zanechal po sobě tak výraznou stopu, že si vysloužil pozvánku do realizačního týmu. Co za sebou Plašil zanechává a jaké výzvy ho v budoucnu čekají?

Pohádka o tom, jak se rodák z Opočna dostal až do francouzské nejvyšší soutěže

Jaroslav Plašil začínal s dráhou profesionálního fotbalisty v Hradci Králové, kde tehdy působil ještě v mládežnických kategorií. Svými výkony dokázal zaujmout také trenéry národního mužstva do 16 let a proto se stal jedním z účastníku Mistrovství světa 1999 v téže věkové kategorii. Aniž by se objevil v A-týmu některého z předních tuzemských klubů, přestoupil za obrovského nadšení českých fanoušků do AS Monaco, která je pravidelným účastníkem Ligue 1. Ještě, než se napevno usadil v kádru, si střihl několikaměsíční hostování v druholigovém US Créteil, odkud si jej Monaco zase velice rychle stáhlo nazpět.

V Monacu se poté zabydlel na sedm let a dokonce byl svědkem toho, když se tým dokázal probojovat až do finále Ligy mistrů v roce 2004. Tehdy ovšem do zápasu nezasáhl, sledoval jej pouze z lavičky náhradníků. Jeho další fotbalové kroky vedly do španělského CA Osasuna, které v té době ještě hrávalo Primera Division. Tam vydržel pouhé dva roky, kdy odehrál téměř všechna soutěžní utkání. Následně se stěhoval do Girondins Bordeaux, kde nakonec vydržel po zbytek své kariéry. Nyní je šikovnému záložníkovi a letitému kapitánovi francouzského klubu sedmatřicet let a nastalo smutné, ale očekávané loučení.

Plašila si lidé v Bordeaux opravdu váží

Fanoušci Bordeaux rozhodně nezapomínají, co pro ně Plašil za těch deset let vykonal a proto jej při příchodu na trávník odměnili bouřlivým potleskem, který fotbalistovi vehnal slzy do očí. Po zápase se svěřil novinářům se svými pocity:

„V průběhu dne jsem si moc neuvědomoval, že mě čeká poslední zápas. Ale když jsem vyšel ze šatny, dolehlo to na mě. Byli tady úplně všichni – rodiče, přítelkyně, kamarádi. To jsem nečekal.“

Ačkoli český záložník ve svém posledním domácím vystoupení prohrál, vítr z plachet si rozhodně nenechal vzít. Ještě jej totiž čeká závěrečný souboj na půdě Caen, kde si může ještě zpravit chuť. Radost mu určitě přináší i skutečnost, že pro něj vedení Girondins připravuje novou roli v klubu. Stane se stejně jako Pavel Nedvěd v Juventusu sportovním ředitelem, nebo snad posílí trenérský tým, kde bude moci naplno využít své dosavadní zkušenosti? Uvidíme.

Foto: skysports.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články