Cristiano Ronaldo protestuje proti vysokým cenám fotbalistů

Foto: sports.yahoo.com

Portugalský útočník Cristiano Ronaldo sice není žádný mladík, letos v únoru ostatně oslavil již čtyřiatřicáté narozeniny, nicméně na jeho výkonech byste pokročilý sportovní věk ani zdaleka nepoznali. Na hřišti stále odvádí maximum a je velice platný také jako morální podpora v kabině. Jeho Juventus Turín vstoupí o víkendu do nového ročníku Serie A a má opět jen ty nejvyšší možné ambice. Ještě před startem ligy se Ronaldo rozpovídal o současných sumách, které jsou kluby ochotné vyplácet za hráče, kteří ještě v podstatě nic nedokázali. Podle jednoho ze dvojice nejlepších fotbalistů světa je aktuální podoba trhu zarážející, ale bohužel se jedná o fenomén, kterému lze jen těžko zabránit.

Podle Ronalda se jedná o hodně peněz za málo muziky

Hvězdný útočník Cristiano Ronaldo se během rozhovoru pro portugalskou televizní stanici TVI rozpovídal na téma, které doposud zůstávalo mezi nejlepšími hráči současnosti tabu. Pustil se do přemítání, zda-li jsou ceny mladých hráčů na trhu adekvátní a nebo naopak silně nadhodnocené. Podle Ronalda je prý odpověď zcela jasná, což potvrdil slovy:

„Dneska kluby dají za mladé hráče 100 milionů eur (2,6 miliardy korun), aniž by měl ten fotbalista něco pořádného za sebou. Ve fotbale je mnohem víc peněz. Brankáři nebo stopeři stojí 70, 80 milionů eur. Nelíbí se mi to, ale v takovém světě dnes žijeme. Trh je takový, musíme to respektovat.“

Je pravdou, že ceny jednotlivců v posledních letech skutečně vzrostli na historické maximum. Na druhou stranu je potom pro kluby mnohem bolestnější, když se hráči nedaří. Většinou dají mladíkům šanci v několika soutěžních zápasech a pokud nepřesvědčí, pošlou je hledat štěstí jinam, aby se jim nákladná investice alespoň trochu vrátila. Není čas na zkoušky, není čas ani rozvíjet talent. Prostě na to máš v daný okamžik a nebo si můžeš sbalit kufry. Nic mezitím se bohužel nestane.

Kolik by podle současných měřítek stál Ronaldo na vrcholu kariéry?

Všichni jistě máte v živé paměti, kolik stará dáma z Juventusu musela zaplatit Realu Madrid, aby Cristiana Ronalda přivedla do svých řad. Podle údajů uniklých na veřejnost se jednalo o částku zhruba 117 milionů eur, což je více než tři miliardy korun. Ačkoli je to skutečně horentní suma, kvůli které mimochodem přišli zaměstnanci jedné slavné automobilky o část svých mezd, ještě zdaleka není tou nejvyšší. Pokud by se Ronaldo jako mávnutím kouzelného proutku vrátil do mladých let, kolik by na trhu nyní asi přibližně stál? Nad tím se sám fotbalista také zamyslel:

„To je těžké spočítat. Ale pokud dobrý brankář dnes stojí okolo 75 milionů eur, tak hráč, který toho dokázal tolik, co já, by musel stát třikrát, čtyřikrát víc.“

Někdejší hráč Manchesteru United, Realu Madrid či Sportingu Lisabon by tedy sám na sobě určitě nešetřil. Jeho hrubý odhad se totiž 300 milionů eur, což je v přepočtu na naše 7,8 miliardy korun. Rázem by tak ze sebe udělal nejdražší přestup v historii fotbalu, který doposud drží Brazilec Neymar, jehož Paris Saint-Germain vykoupilo z Barcelony za 222 milionů eur. Ronaldo zkrátka ví, jakými kvalitami disponuje a nebojí se o tom promluvit veřejně!

Foto: sports.yahoo.com