Když se v roce 2011 objevily zprávy, že okolo šestnáctiletého fotbalového mladíka Tomáše Kalase krouží londýnská Chelsea, mnoho sportovních fanoušků bylo rázem jako u vytržení. Všichni si totiž malovali, jak se talentovaný stoper probojuje do základní sestavy tamního A-týmu a nastoupí po boku Petra Čecha v základní sestavě. Ti, kdo o fungování fotbalu něco vědí, ovšem říkali, že tento krok by mohl Kalasovi spíše uškodit. Výsledek? Rodák z Olomouce po osmi letech odchází a na kontě má pouhé dva odehrané zápasy. Stane se rekordně drahou posilou druholigového Bristolu, který zaplatí osm milionů liber. Kde ale mohl být, kdyby koloběh událostí otáčel v jeho prospěch?
AC Milán
V roce 2010 se poprvé objevily zvěsti o tom, že Kalas české poměry svým umem natolik převyšuje, že by mohl zamířit na zahraniční misi v poměrně útlém věku. Mezi prvními zájemci o jeho služby byl i slavný italský AC Milán, kde v té době působily ikony jako Robinho nebo Zlatan Ibrahimovič. Kalas měl dveře otevřené, ale nakonec se rozhodl počkat na nabídku Chelsea, která mu přišla přeci jen o něco lukrativnější. Peníze ale nejsou všechny a kdyby Kalas možná zamířil do Itálie, vedl by si dnes lépe.
Arsenal FC
Dnes již šestadvacetiletý Tomáš Kalas mohl zamířit také k městskému rivalovi svého budoucího zaměstnavatele. Trenér Arsenalu Arséne Wenger se netajil svými úmysly přivést nadaného středního obránce, který v té době patřil mezi absolutní špičku v rámci celé Evropy. Wenger často, rád a hlavně dobře pracoval s mládeží, proto se mnozí domnívali, že právě tato cesta by mohla Kalasovi přinést jen samá pozitiva. V době, kdy se o spojení Kalase s Kanonýry mluvilo, tam ještě stále působil Tomáš Rosický, který by krajanovi jistě pomohl překonat jazykovou bariéru. Z obchodu ale nakonec, jak všichni víte, sešlo.
Bayern 04 Leverkusen
Obránce Michal Kadlec není jediným českým zástupcem, který se v minulosti mohl objevit ve službách německého Bayernu Leverkusen. Jeho si klub přivedl v roce 2008, o dva roky později se zajímal také o Kalase. Souhra těchto dvou mužů z Čech by na hřišti v té době vypadala zajímavě, co říkáte? Kalas ale nabídku odmítl a možná dobře udělal, protože o několik let později jej Chelsea poslala na hostování do Kolína nad Rýnem a nutno podotknout, že českému želízku v ohni tamní fotbal příliš nesvědčil.
Chelsea FC
Jasně, můžete namítat, že Kalas Chelsea patřil dlouhé roky, nicméně v jejich barvách toho mnoho předvést nestihl. První zápas proti Liverpoolu mu přitom vyšel na výbornou, špatně si nevedl ani v utkání proti Cardiffu. Proč nedostal více příležitostí, je dodnes záhadou. Místo dresu „Blues“ proto oblékal stejnokroje v Nizozemsku, Německu a prošel několika anglickými kluby z nižších soutěží. Jeden jej teď ostatně přivádí do svých řad natrvalo.
Foto: vavel.com