Clarence Seedorf: Trenéři tmavé pleti v Evropě nemají stejné šance

                   

Rasismus. Věc, kterou se dlouhá léta intenzivně snaží fotbalové kluby vymýtit jak z trávníků, tak z tribun se opět dostává do popředí diskuzí fotbalového prostředí. Bývalý legendární záložník Clarence Seedorf, který je považován za jednoho z nejlepších fotbalistů své generace, přiznal v rozhovoru pro italský deník La Gazzetta dello Sport, že trenéři tmavé pleti podle něj nemají stejné příležitosti na lavičkách klubů jako ostatní.

„Hrál jsem dvanáct let v Itálii, poté jsem trénoval AC Milán. Navzdory tomu, že jsem odvedl dobrou práci, žádné nabídky jsem nedostal,“ prohlásil Seedorf, který v kariéře oblékal jak dres Ajaxu Amsterdam, tak Realu Madrid, Interu Milán nebo AC Milán. Právě na San Siru, kde započal svou trenérskou dráhu, získal 35 bodů z 57 možných, přesto na lavičce vydržel jen čtyři měsíce. Později krátce působil i na lavičce čínského Shenzenu a španělského Deportivo de La Coruña, se kterým zažil nepovedenou záchranu v La Lize.

Naposledy trénoval před dvěma lety kamerunskou reprezentaci, od té doby podle svých slov žádnou nabídku neobdržel. „Nizozemsko je mojí zemí, přesto opět žádné nabídky. Jaké jsou kritéria samotného výběru? Proč nemají velcí šampióni, kteří psali stránky fotbalové histori tučným písmem, žádnou šanci? prohlásil na stránkách italského deníku La Gazzetta dello Sport. Naráží i na své další bývalé fotbalisty tmavé pleti Thierryho Henryho a Patricka Vieiru.

„Proč usel Vieira jet trénovat až do New Yorku a Henry do Kanady? zamýšlí se Seedorf. Vieira započal svou trenérskou dráhu právě v New York City, později se přesunul do francouzského Nice a v současnosti je také bez angažmá. Thierry Henry po krátkém angažmá v Monaku druhým rokem koučuje Montreal Impact.

„Pro trenéry neexistují rovné příležitosti: pokud se podíváme na čísla, neexistují žádní černoši na pozicích největší moci ve fotbale,“ dodává Seedorf. „Je to něco, co se týká celé společnosti. Každý, zejména ten, kdo může věci změnit, musí cítit odpovědnost za vytvoření meritokratického světa a mít všechny dveře otevřené, pokud usiluje o dokonalost. Nejlepší výsledky mohou pocházet z rozmanitosti,“ zakončil čtyřnásobný vítěz Ligy mistrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Výkup vozidel v Praze a ve středních Čechách funguje za hotové
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jaderná ruská superzbraň torpédo Poseidon. Může jít o hrozbu, nebo jen bluf, který brnká Západu na nervy
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina válku vyhraje, pokud se jim podaří jedna věc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neodymové magnety jsou větším pomocníkem, než byste čekali!