Čím je duel mezi Ajaxem a Tottenhamem zvláštní?

Foto: football365.com

Do semifinále Ligy mistrů se překvapivě probojovaly dva týmy, do kterých nikdo žádná velká očekávání nevkládal. Nizozemský Ajax Amsterdam změří síly s anglickým Tottenhamem Spurs, protože oba dokázaly kluby senzačně postoupily přes favorizované soupeře v předchozím kole. Co nám tento duel přináší? Přinejmenším se na hřišti potká řada přátel a bývalých spoluhráčů, kteří léta hájili barvy stejného klubu. Tottenham je totiž z velké části tvořený fotbalisty, kteří prošli Ajaxem. O kterých je vlastně řeč?

Jan Vertonghen

Dvaatřicetiletý stoper strávil v Ajaxu úctyhodných pět let. Belgický reprezentant ve službách nizozemského goliáše nastoupil do 220 zápasů, v nichž patřil mezi základní stavební kameny celého týmu. Obrana pod jeho velením šlapala jako dobře promazaný hodinový strojek. Když v roce 2012 odcházel do Tottenhamu, mnozí fanoušci Amsterdamu cítili obrovské zklamání. Vedení klubu z odchodu svého klíčového hráče nicméně dokázalo vytěžit maximum, když od londýnského celku utržilo 12,5 milionu eur (321 milionů korun).

Toby Alderweireld

Druhým stoperem, který momentálně patří k základním pilířům obrany Spurs, není nikdo jiný než třicetiletý Toby Alderweireld. Rodák z Belgie má za sebou prakticky stejný příběh jako jeho kolega v předchozí části, jen s tím rozdílem, že v  Ajaxu působil už od svých patnácti let. Právě proto bude pro tohoto šikovného fotbalistu semifinále Ligy mistrů opravdu speciální. V barvách Amsterdamu už ovšem nenastupuje dlouhých 6 let. Prošel si angažmá u Atlética Madrid, z něhož poté odešel na hostování do Southamptonu. V roce 2015 jej během letního přestupového období za 16 milionů eur získal Tottenham, kde hraje dodnes.

Christian Eriksen

Kariéra sedmadvacetiletého dánského fotbalisty začala nabírat na obrátkách právě ve chvíli, kdy se ocitl v Ajaxu. Tam prošel některými mládežnickými soutěžemi a nakonec se napevno usídlil v sestavě A týmu. Prakticky ihned se o něj začaly zajímat přední evropské kluby. On však jejich vábení dlouho odolával. Nakonec podlehl až v roce 2013, kdy odešel k současnému semifinálovému rivalovi. Tottenham byl za hráče, který v Amsterdamu odkopal 162 zápasů, ochotný zaplatit 13,5 milionu eur, což je v přepočtu téměř 345 milionů korun.

Davidson Sánchez

Pravda, dvaadvacetiletý Sánchez v Ajaxu příliš dlouhou dobu nestrávil. Přesto ho v našem žebříčku nemůžeme nezmínit. Kdyby totiž nebylo těch 47 zápasů v Nizozemsku, nejspíš by se o jeho talentu svět nikdy nedozvěděl. V roce 2016, kdy přicházel z rodné Kolumbie, dostal příležitost ukázat, že může patřit mezi velké hráče. To se mu nakonec opravdu povedlo. Proto jej po jednom roce okamžitě odkoupil Tottenham za 40 milionů eur (1 miliardu korun) a on momentálně potvrzuje, že se jednalo o skvělou investici.

Foto: football365.com