Chorvatského technika Davora Kukece fanoušci Baníku milovali. Čím se nesmazatelně zapsal do historie?

Zanedlouho oslaví šestatřicáté narozeniny, přesto jeho jméno v uších ostravských fanoušků stále vyvolává řadu vzpomínek.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Před téměř čtyřmi lety opustil Česko jeden z nejvýraznějších Balkánců, kteří kdy tuzemskou nejvyšší soutěž hráli. Dnes pětatřicetiletý Davor Kukec strávil postupně v ostravském Baníku, Teplicích a Příbrami pět sezón a zapsal si celkem 127 ligových startů. Tuzemskou fotbalovou cestu mládežnického reprezentanta Chorvatska přitom započal legendární ostravský útočník Václav Svěrkoš na svém hostování v řeckém Panionisu.

Právě tam na jaře 2011 působil vedle tehdy mladého Kukece, který přišel do Řecka jako výrazný mládežnický talent. V Panioniosu však příliš prostoru nedostával, a tak postupně jak Svěrkoš v létě 2011, tak Kukec o půl roku později zamířili do Ostravy. „V té době jsem neprožíval zrovna jednoduché období, protože jsem se soudil s klubem, za který jsem hrával v Řecku. Zhruba půl roku jsem nehrál, ale pak mě do Baníku zlákal Václav Svěrkoš, jinak bych asi zůstal doma v Chorvatsku a dělal řezníka nebo něco takového,“ vzpomíná s úsměvem.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Hned při svém prvním půlroce na Bazalech pomohl Baníku čtyřmi góly k cenné záchraně nejvyšší soutěže a v nadcházející sezóně se stal jedním z důležitých stavebních kamenů mužstva. Během tří sezón zaznamenal za slezský celek třináct branek a na dalších třináct přihrál. Přesto mu byla vyčítána velká herní nestabilita a utkání, ve kterých Kukec zářil střídaly nevýrazné výkony.

Neplnil roli klíčového hráče, tvrdil tehdy klub

Podzim 2015 patřil ze strany ostravského Baníku k vůbec nejhorším. Klub z moravskoslezské metropole se trápil a podle hodnocení tehdejšího vedení k tomu přispíval také Chorvat. „Bohužel zejména v posledním roce jeho výkony neodpovídaly tomu, že měl na hřišti plnit roli klíčového hráče, který náš tým povede v krizových situacích. To však nic nemění na tom, že v Baníku během téměř čtyřletého angažmá odvedl kvalitní služby,“ uvedl tehdy mluvčí klubu.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Je mi moc smutno a je to těžké po čtyřech letech opustit Baník a všechno tady. Můžu říct, že jsem tady měl nejlepší zážitky ve svojí kariéře a Baníku za to děkuji,“ prohlásil Kukec před svým přestupem do Teplic. „Na angažmá v Teplicích se moc těším. Bude to pro mě velká změna, věřím, že to zvládneme a také že mám ještě hodně co ukázat. Chci pomoct Teplicím a jsem rád za novou příležitost,“ dodal na adresu tehdy desátého celku soutěže.

Sestup s Příbramí a postup se Šibenikem

Přesto se na severu Čech výrazněji nedokázal prosadit. Během roku a půl nastoupil jen sedmnáctkrát a zaznamenal jedinou branku. Na přelomu roku 2016 posléze zamířil do Příbrami, se kterou sestoupil do druhé ligy a následoval odchod do rodného Chorvatska. Tam ukazoval svůj um v barvách druholigového Šibeniku, za který v 51 zápasech nasázel celkem 21 branek a pomohl svém u celku k historickému postupu do nejvyšší soutěže.

Tu si však sám Kukec nezahrál. Od léta 2020 totiž hájí barvy celku ASKÖ Oedt, který působí ve čtvrté rakouské lize. Přesto si dodnes řada fanoušků ostravského Baníku vzpomene nejen na jeho technické finesy, ale také na důležitý moment historie slezského celku. Právě Kukec je totiž vůbec posledním hráčem, který kdy vstřelil na milovaných Bazalech ligový gól.

Zdroj: FC Baník Ostrava, Patriot, FK Teplice, Transfermarkt

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články