Pandemie koronaviru ochromila život už ve většině zemí světa a Velká Británie, která zpočátku spoléhala na budování kolektivní imunity a podcenila tak zavádění bezpečnostních opatření, samozřejmě není výjimku. V počtu nakažených se aktuálně řadí na smutné, šesté místo, z hlediska množství obětí je na tom dokonce ještě o jeden stupínek hůř. Zdravotnická střediska praskají pod náporem nových pacientů a personál mnohdy jede až na hranici svých možností, za což si zaslouží náš neskonalý vděk. Londýnský fotbalový klub Chelsea FC se proto rozhodl vykonat dobrou věc a začal zdarma rozvážet jídla všem, kteří bojují v první linii. V příštích šesti týdnech poskytne až 78 tisíc pokrmů.
Pomoc se dostane vybraným nemocnicím a charitám
V těžkých dobách musí každý přiložit ruku k dílu. Toho si jsou vědomi i představitelé londýnské Chelsea, kteří sice se zákeřným virem bez patřičného vzdělání nemohou bojovat aktivně, ale snaží se pomáhat tam, kde se jen dá. Proto vznikl unikátní projekt, jehož cílem je v následujících šesti týdnech dopravit sestřičkám, lékařům a charitativním pracovníkům pečujícím o staré lidi či vážně nemocné jedince celkem 78 tisíc jídel, aniž by bylo potřeba za tyto služby nebo potraviny platit. Tak to ostatně stojí v oficiálním klubovém prohlášení, kde předseda Bruce Bruck uvedl:
„Zavázali jsme se za všech okolností podporovat ty nejvíce zranitelné skupiny obyvatelstva a plně si uvědomujeme, že současná situace je velice závažná. Proto jsme se rozhodli rozvést obědy všem, kteří bojují v první linii. Při hledání vhodné formy pomoci nám pomáhal i majitel klubu Roman Abramovič, kterému tímto děkujeme.“
Není to přitom poprvé, kdy Chelsea přiložila ruku k dílu. Klub, ve kterém vykonává vedoucí funkci také vysloužilý český brankář Petr Čech, už pracovníkům ve zdravotnictví poskytl na dva měsíce hotel v útrobách stadionu Stamford Bridge, a to rovněž zcela zdarma. Veškeré náklady jsou na vrub zmíněného majitele, populárního podnikatele a miliardáře Romana Abramoviče.
I ostatní fotbalové kluby by měly pomoci
Anglická veřejnost přitom v současné době není slavným fotbalistům a klubům příliš nakloněna. Poté, co ministr zdravotnictví vyzval hráče, aby se dobrovolně vzdali určitého procenta svých pravidelných měsíčních odměn, se strhla vášnivá debata na téma, zda-li je tento krok pro zemi jako takovou skutečně prospěšný. Wayne Rooney kupříkladu prohlásil, že když budou fotbalisté dostávat méně peněz, zákonitě tak Velká Británie přijde o značnou částku odvedenou na daních.
Chelsea se v tomto směru snaží vykoupit alespoň tím, že provádí charitativní úkony na podporu zdravotníků na své vlastní náklady. Nebylo by tedy vůbec na škodu, kdyby si z ní vzali příklad i ostatní. Možná by se situace alespoň částečně uklidnila.