Čeští brankáři, kteří svůj um předváděli v Premiere League (2.část)

                   

Matěj Kovář je zřejmě tou největší současnou brankářskou nadějí, která vzešla z české fotbalové školy. Slavný Manchester United mu dává pravidelně prostor v tamní juniorce a čas od času také odjíždí na venkovní utkání „áčka“ coby gólman číslo tři, kde sbírá zkušenosti od slavnějších fotbalistů. Do Premiere League se pravděpodobně dříve nebo později podívá. Kdo další se před ním v nejslavnější soutěži světa alespoň mihl?

Luděk Mikloško

Pro dalšího skvělého českého brankáře v Premiere League musíme zabrousit do poměrně hlubší minulosti. Hned po Petru Čechovi se totiž k nejvíce zápasům dostal nyní sedmapadesátiletý Luděk Mikloško, který profesionální kariéru odstartoval v Chebu, odkud se později přestěhoval do Baníku Ostrava. Z Baníku už vedla jen krátká cesta na soupisku West Hamu United, kde se stal prakticky od prvního zápasů základním stavebním kamenem týmu. Dohromady v jeho dresu odchytal 160 zápasů během dlouhých osmi let, což je skutečně obrovský úspěch.

Když se pak Mikloško v pokročilém věku stěhoval do Queens Park Rangers, fanoušci West Hamu se s ním loučili bouřlivým potleskem. Tam už rodák z Prostějova vydržel poslední tři roky a poté definitivně pověsil kopačky na hřebík. Do České republiky se již nikdy nevrátil, v současnosti působí na pozici trenéra brankářů v milovaném West Hamu.

Pavel Srniček

Bývalý český reprezentant Pavel Srníček tragicky zahynul před čtyřmi lety, když při rekreačním běhání dostal náhlou srdeční zástavu. Přivolaní lékaři již nemohli nic dělat, mozek trenéra brankářů pražské Sparty byl trvale poškozený. Smutný osud vysloužilého brankáře, který své zemi dělal čest po celou dobu své profesionální sportovní kariéry. S tou začínal Bohumíně, odkud se v dospělém věku přes řadu menších klubů dostal až do kádru Baníku Ostrava. Ze slezského velkoklubu už to měl jen krok k velkému fotbalu, který přišel v roce 1991. Tehdy Srniček přestoupil do Newcastlu United, za který si ovšem poprvé zachytal až o dva roky později.

Jelikož se mu dařilo podávat stabilní výkony, stal se jedničkou klubu a dohromady nastoupil ke 149 zápasům během šesti let. Další vystoupení v Premiere League ovšem přidal až na sklonku kariéry, následně totiž putoval přes nižší anglické soutěže do Itálie nebo Portugalska. V závěru profesionální éry se vrátil do Newcastlu, kde odehrál dva zápasy a pak řekl definitivní sbohem.

Jan Stejskal

Posledním českým brankářem, který se v minulosti objevil ve slavné Premiere League, je sedmapadesátiletý odchovanec Zbrojovky Brno Jan Stejskal. Ten je v současnosti trenérem gólmanů Jablonce, ještě předtím tu samou funkci vykonával v pražské Spartě. S letenským celkem v letech 1984 až 1990 posbíral úctyhodných sedm titulů mistra ligy. O chytání toho ví skutečně hodně, nejvíce zkušenosti nasbíral ve Queens Park Rangers. Tam nastoupil do 41 zápasů během čtyř let. Po návratu domů hrával za Slavii a naposledy také Viktorii Žižkov, než v roce 2000 řekl fotbalu poslední sbohem.

Foto: thesun.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články