Český zástupce v americké MLS září a střílí jeden gól za druhým

Foto: bigdsoccer.com

V tuzemských vodách není americká MLS, kterou momentálně hrají legendy jako Zlatan Ibrahimovič či Wayne Rooney, příliš oblíbená. To se ale možná změní díky českému útočníkovi Zdeňku Ondráškovi, který do klubu FC Dallas přestoupil začátkem tohoto roku a v posledních ligových zápasech se stal hlavním strůjcem úspěchů. Nachází se v životní střelecké formě a Dallas proto může stále pomýšlet na postup do následného play-off. Kdo vlastně je Zdeněk Ondráček a jak moc se mu aktuálně daří?

Ondrášek proti New Yorku opět úřadoval

Někdejší reprezentant do jednadvaceti letech se úspěšně zabydlel v sestavě zámořského Dallasu. Od srpna je navíc hlavní palebnou sílou týmu, v pěti posledních týdnech zaznamenal stejný počet branek! Střelecky naprázdno vyšel pouze z utkání proti Chicagu, což si ovšem vynahradil v zápase s Houstonem, kdy skóroval hned dvakrát. Třicetiletý rodák ze Strakonic momentálně konkuruje i předním ligovým kanonýrům a pokud si udrží současnou formu, může pomýšlet i na mnohem vyšší mety.

V dosud posledním utkání proti New Yorku vstřelil Ondrášek dost možná nejdůležitější branku ze všech. Jeho tým totiž od první minuty prohrával po přesné ráně Argentince Valentína Castellanose a pokud by ze hřiště odešel jako poražený, výrazně by si zkomplikoval cestu do následného play-off. Český útočník ovšem v 66. minutě vyrovnal a zajistil, že Dallas alespoň prozatím obhájil šesté místo Západní konference.

Dosavadní sportovní cesta Zdeňka Ondráška

Zdeněk Ondrášek se narodil ve Strakonicích, odkud ještě jako dítě putoval s rodiči do Stříbra. Tam se ostatně poprvé začal prezentovat jako fotbalista v mládežnických kategoriích. Poté, co se jeho rodina znovu stěhovala (tentokrát na jih Čech), posílil Blatnou a následně se přesunul do přípravky mnohem slavnějšího Dynama Českých Budějovic.

V krajských Českých Budějovicích začal nejprve za tamní B-tým, odkud se přes hostování v Zenitu Čáslav propracoval až mezi tuzemskou elitu. Jelikož začal svým talentem pomalu převyšovat české prostředí, rozhodl se vyzkoušet první angažmá v zahraničí. Zlákal jej norský fotbalový klub Tromsø IL, kam nejprve odešel na hostování a jelikož se střelecky osvědčil, vymodlil si vytoužený přestup. V ročníku následujícím zaznamenal čtrnáct branek z 29 zápasů a stal se nejlepším střelcem norské Tippenliagen.

Jeho další fotbalovou štací se stal polský Krakow, s nímž v roce 2016 podepsal smlouvu na tři roky s opcí. Ve všech sezónách patřil k nejlepším kanonýrům týmu i celé soutěže, takže všechny poměrně překvapilo, že s ním klub začátkem roku 2019 neprodloužil. Dnes již třicetiletý Ondrášek si s tím ovšem hlavu nelámal, protože brzy přišla nabídka z americké MLS, která prostě nešla odmítnout. Fotbal v zámoří je totiž v posledních letech na vzestupu a stává se z něj konkurence i pro nejlepší evropské soutěže. Navíc se hráči jako Ondrášek mohou setkat s legendami, pro které už v Evropě nebylo místo.

Foto: bigdsoccer.com