Češi odčinili nezdar s Kosovem výhrou nad Černou Horou, žádná hitparáda to ale nebyla

i Foto: skysports.com

Družina Jaroslava Šilhavého se po ostudné prohře v Kosovu dostala pod palbu ostré kritiky české veřejnosti. Hráči si samozřejmě uvědomovali, že pokud prohrají i následující zápas kvalifikace s Černou Horou, nebudou už mít postup na EURO 2020 ve vlastních rukou. Konečné vítězství 3:0 je sice opět vrátilo na druhou příčku ve skupině A a tudíž oživilo naděje, jenže každému, kdo zápas sledoval, musí být jasné, že na hřišti převaha rozhodně nebyla tak jednoznačná, jak výsledek napovídá. Ostatně jak by řekl klasik – výhra potěší, ale stále je hodně co zlepšovat!

Pět zápasů máme za sebou, zbývají poslední tři

Česká fotbalová reprezentace odehrála s Černou Horou již druhé utkání, takže si tohoto soupeře může definitivně odškrtnout. V obou případech navíc dokázala zvítězit stejným výsledek, tedy v poměru 3:0. V cestě na blížící se EURO 2020 už tedy stojí jen suverénní Anglie, Bulharsko a znovu přemožitel z Kosova. Poslední ze zmíněných zápasů bude pro český výběr stěžejní, protože právě Kosovo se ze všech aspirantů nejhlasitěji dere na druhé místo kvalifikační tabulky.

Pokud by se přeci jen potvrdil černý scénář a Kosovo nás v boji o postupovou příčku předčilo, skýtá naději ještě boj mezi 16 nepostupujícími celky, z nichž hned čtyři dostanou šanci na mistrovství Evropy nastoupit. Nutno podotknout, že Česká republika od svého založení na žádné této akci nechyběla a nehodlá tuto tradici porušit ani letos.

Proti Černé Hoře příliš změn nepřišlo

Hlavní trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý přes utkáním sliboval, že přijde hned několik změn v základní sestavě. Realita však byla poměrně odlišná. Na pravém kraji obrany přepustil Pavel Kadeřábek místo Vladimíru Coufalovi a jinak zůstalo vše při starém. Před zaplněným stadionem v Podgorici pro 15 tisíc diváků však začali čeští fotbalisté mnohem aktivněji než v předchozím zápase. Několikrát zahrozili ze standardních situací, ale jejich střelecké pokusy si do branky nedokázaly najít cestu. Mnohdy skončily opravdu výrazně mimo. Když po 20. minutách úvodní tlak českého týmu ochabl, přihlásili se o slovo domácí.

V ten moment asi většině tuzemských diváků u televizních obrazovek zatrnulo a stejně tak Jaroslavu Šilhavému, protože všechny čtyři akce mohly s trochou štěstí skončit za zády Tomáše Vaclíka. První střelecký pokus Vaclík naprosto famózně vytěsnil mimo tři tyče konečky prstů. O pár minut později musel čelit nepříjemné ráně z úhlu, s níž si ale také poradil. Další dva projektily zablokovala dobře postavená obrana. Do konce prvního poločasu si zahrozili i hosté, nicméně jejich pokusy (kromě Daridova nastřeleného břevna) v podstatě nestáli za řeč.

Druhý poločas přinesl dva slepené góly a proměněnou penaltu

V 54. minutě se diváci dočkali první branky zápasu, kterou si po dobře rozehrané standardní situaci od Jakuba Jankta do statistik připsal Tomáš Souček. Zaskočení Černohorci inkasovali během tří minut ještě jednou a znovu se na tom podílel Jankto. Tentokrát z další standardky naservíroval balón Masopustovi na kraj vápna, který se přízemní střelou k tyči nemýlil. Pomyslný bonbónek na vrub tohoto zápasu dodal v samotném závěru Vladimír Darida z pokutového kopu. Reparát národního mužstva České republiky tedy vyšel, nicméně po herní stránce být spokojení rozhodně nemůžeme. Silnější soupeř by totiž chyby v úvodu dokázal potrestat a vývoj zápasu mohl být naprosto odlišný.