Ceny fotbalistů půjdou kvůli pandemii radikálně dolů

Fotbalový přestupový trh byl v posledních letech svědkem několika zásadních transferů, které svou astronomickou částkou přepsali historii. Nám, běžným smrtelníkům, se cifry, které byly kluby ochotné zaplatit na některé hráče, zdály naprosto nepředstavitelné. Tomu však může být v brzké době konec. Podle odborníků se současná pandemie koronaviru a s ní spojená řada bezpečnostních opatření neblaze promítne právě v tomto odvětví sportu.

Zdroj fotografie: fifa.com

Fotbalový přestupový trh byl v posledních letech svědkem několika zásadních transferů, které svou astronomickou částkou přepsali historii. Nám, běžným smrtelníkům, se cifry, které byly kluby ochotné zaplatit na některé hráče, zdály naprosto nepředstavitelné. Tomu však může být v brzké době konec. Podle odborníků se současná pandemie koronaviru a s ní spojená řada bezpečnostních opatření neblaze promítne právě v tomto odvětví sportu. Někteří dokonce uvádějí, že hodnota hráčů klesne až o třicet procent z původní částky.

Sport se zastavil v tu nejméně vhodnou dobu

Většina sportovních lig na celém světě čeká, jak se vyvine situace kolem pandemie nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc pojmenovanou jako COVID-19. Jelikož každým dnem přibývá počet nakažených i zesnulých, ani ti největší optimisté už nevěří, že v nejbližší době dojde k opětovnému spuštění soutěží. Kvůli tomu pak jednotlivé kluby samozřejmě přijdou o značnou část svých běžných finančních prostředků, které spočívají v tržbách za televizní práva, vstupenky nebo od sponzorů. Někde se krizi snaží řešit snižováním výplat hráčů, jinde už dokonce propouštějí. Je tedy nadmíru jasné, že i ceny jednotlivých fotbalistů půjdou v následujících měsících rapidně dolů.

Zdroj fotografie: foxsports.com.au

Pro lepší představivost uveďme konkrétní příklad. Zastavíme se u sedmadvacetiletého francouzského záložníka Paula Pogby, toho času ve službách slavného Manchesteru United. O jeho případném přestupu se spekulace prakticky neustále. Dosud na něm mohli představitelé United poměrně slušně vydělat, odborníci mu přiřkli orientační tržní cenu ve výši 65 milionů eur. Pokud však nedojde k nastartování Premier League, klesne jeho hodnota téměř o polovinu. K tomuto scénáři se přiklání třeba Raffaele Poli, který svůj názor vysvětlil v rozhovoru pro prestižní deník Forbes:

„Ačkoli se jedná o hypotetický scénář, jenž se může ve výsledku lišit, v současné době se zdá pokles tržní ceny hráčů o 28 % jako velmi reálné číslo. Promítají se do něj ztráty příjmů, o které kluby kvůli zdravotní krizi znenadání přišly. Hodnoty hráčů se v posledních letech téměř zdvojnásobily, což je neskutečné. Tenhle trend ale pravděpodobně končí a vše se alespoň na čas vrátí do starých kolejí.“

Pokles hodnoty se dotkne i samotných fotbalových klubů

Zdroj fotografie: juventus.com

Nejen hráči budou současnou pandemií koronaviru postiženi. Podle Poliho dojde i k poklesu cen celých klubů. Pokud bychom se v tomto směru zaměřili na Itálii, kde se situace dlouhodobě vymyká z rukou, tak týmy z nejpostiženějších oblastí (Inter Milán, AC Milán, Juventus Turín) mohou počítat se snížením tržní hodnoty minimálně o jednu třetinu. Na jednu stranu se tak jedná o skvělou příležitost pro bohaté podnikatele, na druhou stranu zas o komplikace současných majitelů, které své kluby mohou prodat výrazně pod cenou.