Catennacio s pěti obránci? Pragmatismus na prvním místě, Poláci se neporazí sami

GLOSA: Národní tým čeká bez nadsázky jedno z nejdůležitějších klání kalendářního roku. Proč by měla reprezentace hrát pragmaticky a nesázet na zbytečně ofenzivní pojetí hry?

i Zdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace
                   

Zápas téměř o všechno. Česká reprezentace si může zajistit další účast na evropském šampionátu, stačí ji k tomu jediné: neprohrát v Polsku a posléze uspět na půdě papírově slabšího Moldavska. Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého čeká na varšavském stadionu pekelná atmosféra a dá se očekávat velmi bojovná nálada Poláků. Přesto by se národní tým neměl nechat strhnout a ukázat to, co mu vychází nejlépe: čistý pragmatismus.

Ofenzivní hody totiž nehrajou vzhledem k tabulkové situace reprezentaci do karet. Bez nadsázky se dá říct, že Češi mohou – a Poláci musí. Trenér Jaroslav Šilhavý, jehož hlavu dlouhodobě žádá široká fotbalová veřejnost i experti, by proto měl vsadit na defenzivnější pojetí hry. Zatímco před několika měsíci si mohli příznivci národního týmu žádat pohlednou ofenzivní hru, nyní nastal čas zapnout mód catennacio.

iZdroj fotografie: FAČR

Herní styl, kterým Evropě dominovaly italské celky totiž nabízí přesně to, co aktuálně Češi potřebují: sázku na zajištěnou obranu, která neotevírá okénka v obraně a měla by být zárukou toho, že národní tým brzy neinkasuje. V ofenzivně je pak na místě spoléhání na rychlé protiútoky po křídlech. Právě proti těm se Poláci dlouhodobě neumí bránit, což ukázali mimo jiné v utkání proti Albánii. Suma sumárum: pětiobráncový systém by měl fungovat.

Respekt k soupeři máme, ubezpečuje Šilhavý

Na hrdinství zkrátka v současném stavu reprezentace není místo. Toho si musí být vědom i trenér Jaroslav Šilhavý, který na tiskové konferenci mluvil o respektu k soupeři. „První zápas kvalifikace v Praze byla z naší strany smršť a soupeř byl opařený. Zápas jsme zvládli celkově, byl skvělý. Myslím, že tohle nám soupeř v pátek ve Varšavě neumožní. Respekt k soupeři máme, ale naše mužstvo je dostatečně kvalitní na to, aby podalo dobrý výkon a uspělo v zápase,“ dodal. Nezbývá tak doufat, že Češi se skutečně nebudou bát hrát „zanďoura“.

iZdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace

Je totiž na čase si říci, že nepostoupit z aktuální tabulkové pozice přímo na evropský šampionát by zkrátka byla ostuda. A nic jiného.

Měli by Češi vsadit na systém s pěti obránci a zabezpečenou obranu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články