Bývalý kanonýr Zbrojovky propadl hazardu a skončil na ulici. Chtěl skočit z mrakodrapu

Fotbaloví fanoušci brněnské Zbrojovky si jeho jméno bezpochyby pamatují. Proč se z někdejšího kanonýra stal bezdomovec?

i Zdroj fotografie: FC Zbrojovka Brno
                   

Když slavil v dresu brněnské Zbrojovky před pětačtyřiceti lety mistrovský titul, jistě netušil, kam jeho životní dráha povede. Jako produktivní útočník nastřádal téměř čtyři desítky reprezentačních startů, zahrál si na světovém šampionátu a v závěru fotbalové kariéry odjel za velkými penězi do Belgie. Pak však přišel velký životní pád a dnes je bývalý kanonýr Petr Janečka již téměř dekádu na ulici. „Všichni vědí, že jsem v ři…,“ prohlásil před třemi lety pro Aktuálně.

Jen hrstka kolemjdoucích kolem jeho improvizovaného obydlí tak tuší, že procházejí kolem jednoho z největších talentů historie brněnského fotbalu. Janečka totiž dokázal zazářit již v juniorském věku, což v 70. letech zdaleka nebylo obvyklé. Jako devatenáctiletý mladík tehdy ve své první ligové sezóně nastřílel třináct branek a pomohl k zisku titulu. Jediného titulu, kterým se zatím Zbrojovka může pyšnit.

iZdroj fotografie: FC Zbrojovka Brno

Netrvalo dlouho a stal se miláčkem tribun a oblíbencem reprezentačních trenérů. Dbal však spíše na rozvoj svého talentu než na životosprávu. Jak sám prohlásil, v době aktivní kariéry kouřil až patnáct cigaret denně. „Pak jsem to na tréninku vyběhal,“ vzpomínal s úsměvem pro Deník. „Často jsem kouřil za autobusem, nebo rovnou z hřiště jsem si šel zapálit na záchod. Po výkonu totiž chutná cigárko nejvíc,“ dodává.

Skok z mrakodrapu si rozmyslel

Právě závislosti jej však dostaly až na dno. Po konci kariéry netušil, co s volným časem a postupně jej pohlcoval alkohol, automaty a sázení. Štěstí jej neprovázelo ani v osobním životě: po rozvodu s první ženou totiž vinou nenaplněných milostných ambicí zvažoval sebevraždu. Skok ze zlínského mrakodrapu si však na poslední chvíli rozmyslel. Přesto bylo jasné, že během několika dekád se z úspěšného fotbalisty stala troska.

iZdroj fotografie: FC Zbrojovka Brno

Situace se však nadále zhoršovala. V červnu 2007 totiž pod vlivem alkoholu nasednul do automobilu a na předchodu srazil chodkyni. Půlrok strávil za mřížemi a od té doby přestal uvažovat o návratu do běžného života. „Rodina se se mnou nestýká, protože jsem bezdomovec a nemám peníze,“ uvedl pro podcast Kopačky na hřebíku Sport.cz. „Prostě živořím. Ale co, celý život jsem byl samotářem a samotářem jsem zůstal,“ zakončuje.

Je důležité vést fotbalisty k finanční gramotnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články