Byl největším problémem Pavel Vrba? Znovuzrozený Baník zažívá velké probuzení

KOMENTÁŘ: Ostravský Baník má za sebou pod novým hlavním koučem Pavlem Hapalem dvě ligová vystoupení a utkání ligového poháru. Jak se změnil herní obraz Slezanů v posledních zápasech?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Odvážné rozhodnutí. Tak lze bezpochyby nazvat počínání sportovního ředitele Luďka Mikloška, které jen několik hodin po svém příchodu do Ostravy rozvázal smlouvu s tehdejším koučem Pavlem Vrbou. Trápící se Baník bojoval u dna tabulky a bezbranková remíza se Slovanem Liberec, který většinu utkání hrál o deseti, jen podtrhla mizérii. Podle zákulisních spekulací by však změna proběhla i v případě vítězství.

Mikloško totiž nebyl spokojený jak s herním nastavením mužstva, tak s nepříliš náročnými tréninkovými jednotkami ze strany zkušeného stratéga. S cílem povzbudit tým do zbytku podzimní části a v nadcházejícím přestupovém okně přistoupit k radikálnímu řezu zamířil do Ostravy Pavel Hapal, se kterým Baník koketoval již v létě. Nakonec přesto dal přednost Vrbovi jako bývalé klubové legendě se vztahem k metropoli a fanouškům.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Zpětně se rozhodnutí dát přednost na startu ročníku Vrbovi ukazuje jako jasná chyba i vzhledem k Hapalovým kvalitám. Baník totiž jak na Slovácku, tak proti Viktorii Plzeň ofenzivně pookřál, a i proti úřadujícímu českému šampiónovi byl po většinu utkání lepším celkem. Nebýt individuálních chyb v defenzivě mohli Slezané pomýšlet i na bodový zisk. Celkově si v posledních dvou zápasech připsali 33 střeleckých pokusů, z nich 12 mířilo na bránu a čtyři skončily v síti.

Baník bude kousat

Suma sumárum: Problém byl zřejmě skutečně v osobě Pavla Vrby. Znovuzrozený Baník konečně nepřipomíná mužstvo hrající o záchranu, ale sebevědomý celek, který chce zabojovat o titulovou skupinu. Na tu aktuálně ztrácí čtyři body, ale i přes náročný los může stále živit naději na lepší zítřky. Hapal se navíc nebojí hrát pragmaticky a neordinuje tak svým svěřencům riskantní strategie vedoucí k vyššímu množství pravděpodobných ztrát.

Baník tak bezpochyby po zbytek ročníku bude kousat, na což si ještě před světovým šampionátem bude muset dávat pozor jak Mladá Boleslav, tak pražská Slavia a Bohemians.  

Věříte, že se Baník pod vedením Mikloška a Hapala dostane do skupiny o titul?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články