KOMENTÁŘ: Velké přestupy, miliardové platy. Do Saúdské Arábie míří vydělávat stárnoucí hvězdy světového fotbalu, přesto jde jen o nafouknutou bublinu.
Ještě před rokem znali saúdskoarabskou soutěž jen opravdoví fajnšmekři, přesto je dnes podle mnohých ohrožením stávajících fotbalových pořádků. Tamní státní fond totiž plánuje v nadcházejících letech investovat do fotbalu desítky až stovky miliard korun. Saúdská liga by se tak podle stávajících plánů měla zařadit mezi deset nejlepších světových lig a měla by lákat zvučná jména, velké talenty, ale také světové publikum.
Letní přestupové období proto vzaly tamní kluby podpořené masivními investicemi útokem. Stárnoucím hvězdám nabídly astronomické platy ve výši násobků jejich evropských gáží. Navíc byly ochotny vyplatit řadu hráčů ze smluv a jen za přestupové částky utratily bezmála třináct miliard korun. Zlákat se nechal Karim Benzema, Roberto Firmino, Ryiad Mahrez, Ngolo Kanté, Sadio Mané, Jordan Henderson či Steven Gerrard. Ve hře je údajně i příchod Neymara.
Fanoušci tradičních evropských klubů proto cítí ohrožení. Stane se snad saúdskoarabská liga budoucí velmi sledovanou světovou soutěží? Odpověď je však jasné ne, a to hned z několika důvodů. Přesuny přeplacených hvězd totiž zřejmě budou pouze nafouknutou bublinou tak, jako tomu bylo v minulých letech v případě Číny. Budování sledované fotbalové soutěže je totiž krok, který trvá několik dekád.
Společenský vliv
Anglická Premier League získala své výsadní postavení po téměř třech dekádách práce, dlouho předtím dominovala italská Serie A. Obě soutěže navíc stály na celospolečenském vnímání fotbalu jako neodmyslitelné součásti dospívání mladých chlapců a dívek. A to po dobu téměř staletí. Saúdská fotbalová tradice zdaleka není natolik silná, aby podobný základ napodobila.
Dalším důvodem neúspěchu je samotná kvalita saúdských fotbalistů. Třicetimiliónová země zdaleka nepatří mezi líhně velkých talentů. Ač na světovém šampionátu zdolala Argentinu, v žebříčku FIFA je až na 54. místě. Ani se saúdskými hráči v zahraničí to není příliš slavné. Největší hvězdou je Rayan Fallatah, který působí v řeckém OFI Kréta. Další legionáři nastupují za nižší soutěže v Chorvatsku, Portugalsku, Slovinsku nebo Turecku.
Kulturní a jazykové rozdíly
Na domácích hráčích přitom stále tamní soutěž stojí. Astronomické nákupy si totiž z osmnácti klubů mohlo dovolit jen pět vyvolených v podobě Al-Ahli, Al-Hilalu, Al-Ettifaqu, Al-Ittihadu a Al-Nassru. Kvalita zbytku soutěže tak velmi výrazně pokulhává a je zřejmé, že pro ostatní kluby bude velmi náročné držet krok. Posledním důvodem, proč tamní soutěž nikdy nedosáhne kvalit evropských lig jsou kulturní a jazykové rozdíly.
Výraznou komplikací je složitost tamního jazyka, odlišné písmo a krkolomná výslovnost názvů některých celků. Je tak velmi nepravděpodobné, že na mladých nadšencích v Evropě a Jižní Americe uvidíme dresy Al-Ettifaqu, Al Akhdoudu, Al Shababu, Al Fatehu či Al Taawonu. Suma sumárum: Saúdskoarabská soutěž může získat výsadní postavení na blízkém východě, přesto nikdy nemůže překonat tradici a vliv evropských soutěží.