Pláč nad tím, že rozhodčí poškodil Anglii, je nesmyslný. Brazilec Sampaio dělal chyby na obě strany

Albion skončil na mistrovství světa ve čtvrtfinále. Po porážce s Francií se převážně ostrovní média čertí, že rozhodčí poškodil Anglii. Sampaio ale není hlavní příčinou vypadnutí Fodena a spol.

i Zdroj fotografie: Depositphotos

Fotbalisté Anglie balí v Kataru kufry po čtvrtfinálové porážce 1:2 s Francií. Ani tentokrát na mistrovství světa nenavázali na triumf z roku 1966. Mnoho fanoušků, bývalých reprezentantů, televizních expertů a ve velké míře i médií má jasno, že brazilský rozhodčí poškodil Anglii. Jde ale o nezaujatý pohled?

Sampaio pustil řadu faulů

Pravdou je, že Sampaiovi se zápas nepovedl. Jen během prvního poločasu hráči obou týmů několikrát rozhazovali rukama a divili se, že sudí neodpískal faul. Podobných soubojů jako Upamecana se Sakou těsně před úvodním gólem přinesl zápas minimálně deset. Právě tento je ale rozhodčímu předhazován, protože z následující akce skóroval Tchouaméni. V kontextu hodně volného metru nastaveného Brazilcem v první půli ale nešlo o nic, co by vybočovalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jistě, někdo může namítnout, že šlo o evidentní faul. Jenže o tom, co je a co není faul rozhoduje na hřišti rozhodčí nastaveným metrem. Druhá věc je, že hranici, kterou Sampaio nastavil v prvním dějství nedržel po celý zápas. Po změně stran výrazně utáhl šrouby. Konzistence zkrátka Brazilce v sobotu neprovázela.

Faul na Harryho? Ano, ale…

Pojďme ale zpět do 25. minuty, kdy došlo k dalšímu spornému momentu. Harry Kane se hnal s míčem do šestnáctky a Upamecano ho nejprve masíroval rukou a kapitána Anglie zastavil nohou. Pro mnohé jasná desítka, Sampaio ukazoval, že Francouz hrál míč. Nehrál. Situaci následně posuzoval VAR, penalta se ale nekopala. Proč? Kolega od videa musel říct brazilskému rozhodčímu, že šlo o faul. Jenže… Upamecano fauloval těsně před hranicí vápna a v takovém případě nemůže VAR hlavního arbitra opravit (pokud nejde o udělení ČK).

Anglie celkově předvedla proti Francii velmi dobrý výkon, vytvořila si dost šancí na vyrovnání. Hlavičce Maguirea a přímáku Rashforda chybělo pár centimetrů, tu největší (penaltu) pak neproměnil kapitán Harry Kane. Takový je ale dnešní fotbal. Rozhodují detaily. Angličany by měl mrzet hlavně rozhodující gól Oliviera Girouda. Chvíli před touto trefou dostali stopeři Albionu první vážné varování, které skvěle zachránil Pickford. Další zaváhání Maguirea, který byl pozdě v souboji s Giroudem, už skončil brankou.

Co je hlavní příčinou konce Anglie na mistrovství světa?