Brazilec ve Slavii? Po nocích pařil na Playstationu a jedl fastfood. Klub o tom neměl ponětí

Když podepsal profesionální smlouvu v pražském Edenu, vedení sešívaných si mnulo ruce. Proč se nakonec velký brazilský talent v červenobílém dresu neprosadil?

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Na jednom z mládežnických přípravných turnajů zářil a zaslouženě se dostal do hledáčku skautů pražské Slavie. Sešívaní tehdy viděli v brazilském mladíkovi Joao Felipem velký talent a jednoho z nadcházejících tváří svého klubu. Neváhali proto a tehdy teprve osmnáctiletému křídelníkovi nabídli smlouvu na dlouhé čtyři sezóny. A sám odchovanec brazilského Palmeiras nezastíral nadšení. „Je to sen všech mladých fotbalistů, který se stává skutečností,“ prohlašoval.

Jsem z toho všeho velmi nadšený a jsem plný emocí. Za to, že můžu hrát v Evropě, musím poděkovat Bohu,“ hlásil tehdy nadějný mladík. Jenže dnes je jasné, že transfer do Edenu jeho fotbalovou pouť na nejvyšší úrovni takřka pohřbil. Felipe totiž navzdory dlouholeté smlouvě odehrál za A-tým v lize pouhých sedmnáct minut, bojoval o své místo v mládežnických týmech a občas zasáhnul do klání třetiligového B-týmu.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Po dvou letech sešívaní předčasně ukončili jeho smlouvu a Felipe nakrátko zamířil do třetiligového Rakovníku. Poté se krátce vrátil do Brazílie a zahrál si za maltský Zurrieq. Nyní je však dvaadvacetiletý fotbalista bez angažmá a zdá se, že svůj potenciál nikdy nenaplní. Jak přiznal sportovní šéf Slavie Jiří Bílek tehdejší angažování mladého Brazilce bylo velkou chybou. „Troufnu si říct, že jsme se tehdy jako klub teprve učili,“ přiznal pro AREA 114.

Bílek: Zjistili jsme, že jí fastfood a ponocuje

Byla to chyba,“ doplnil s tím, že důvodů bylo hned několik. „Byl to chybný nákup z pohledu typologie, protože to nebyl správně vyzkoušený hráč. My jsme ho kupovali na základě turnaje, který se odehrál v České republice a nutno říct, že jsme nebyli připraveni na příchod hráče z Brazílie,“ pokračuje s tím, že problémem byla také jazyková bariéra. „Mluvil portugalsky a tady u nás klubu byl jediný člověk, který portugalštinu ovládal, a to hlavní skaut, který se mu musel věnovat,“ míní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Brazilce navíc údajně provázely problémy s životosprávou a jeho výkony uvadaly. „Měli jsme jej pod kontrolou dvě, tři, čtyři hodiny denně a zbytek toho času jsme jej pod kontrolou neměli a nevěděli jsme co vlastně ve zbylém čase dělá,“ pokračuje Bílek. „Až zpětně jsme se dozvěděli, že jí v McDonald’s a KFC, že ponocuje a tráví čas na Playstationu,“ pokračuje s tím, že šlo pro sešívané o velmi cennou zkušenost.

Dnes jsme se poučili, přiznává

V případě, že investujete do hráče v řádech milionů korun a on vám dělá toto a vlastně vám ničí tu vaši investici tak je to špatně,“ vysvětluje s tím, že se červenobílí z neúspěchu poučili. „Na druhou řadu to byla skvělá zkušenost a my jsme se z toho poučili. Dnes máme tým lidí, který se stará o přípravu a adaptaci hráčů tak, aby se ta investice zrychlila, takže na konci toho všeho to byla skvělá zkušenost,“ zakončil Bílek.

Vzpomínáte si na sešívané angažmá brazilského mladíka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články