Uspět na Santiago Bernabéu, to dá pořádně zabrat. Nejen hostům, ale i hráčům v bílém dresu. Angažmá v Realu nevyšlo řadě brazilských hvězd.
Zatímco Ronaldo (Nazário), Roberto Carlos nebo Marcelo patří k legendám bílého baletu, zdaleka ne všem fotbalistům z Brazílie se v Realu Madridu dařilo. Angažmá na Santiago Bernabéu se v případě některých dokonce proměnilo ve fiasko. Své by o tom mohl vyprávět třeba vítěz Zlatého míče Kaká.
Kaká? Úplně ztracený
Do Realu Madrid přišel v roce 2009 za 67 milionů eur, což z něj v tu dobu dělalo nejdražší přestup historie. Ve španělské metropoli se od něj hodně čekalo, ale střídal lepší momenty se špatnými a po příchodu Mesuta Özila většinou nastupoval z lavičky. „Po přestěhování do Realu jsem byl úplně ztracený. V Itálii mě všichni milovali, ale ve Španělsku všichni chtěli, abych odešel. Nikdy jsem mu (Mourinhovi) nemohl dokázat, že jsem v dobré formě. Hodně jsem trénoval, bojoval a modlil se. Ale protože jsem nedostal důvěru trenéra, uvědomil jsem si, že s ním nemohu spolupracovat,“ řekl Kaká UOL.
Kaká ale rozhodně není největším propadákem brazilského hráče na Santiago Bernabéu. Jako obrovská hvězda do Realu přišel i Didi. Mozek kanárků, které dovedl dvakrát k titulu mistrů světa, přišel do Španělska až jako třicátník. „Didi byl jako můj profesor. Naučil mě, jak se hraje fotbal. Já nikdy nebudu tak dobrý jako on,“ tvrdil Pelé po triumfu na MS 1958. V Realu Didi vydržel jedinou sezonu, přestože byl považován za světovou hvězdu. Legenda říká, že za jeho brzký konec mohla rivalita s Di Stéfanem. A také kontroverze s jeho manželkou.
Supertalent zhasl
Jako obrovský talent přicházel do bílého baletu ofenzivní záložník Reinier. Den po osmnáctých narozeninách přestoupil z brazilského Flamenga do Realu Madrid za 30 milionů eur (cca 754 milionů korun). Kontrakt má sice až do léta 2026, za áčko španělského velkoklubu ale během necelých čtyř let nenastoupil ani jednou. Reinier se neprosadil ani na hostováních. Během dvou sezon v Dortmundu odehrál dohromady 741 minut, loni v Gironě 620 a v letošním ročníku hostuje v italském Frosinone, kde zatím zasáhl do sedmi zápasů.
Cicinho působil na Santiago Bernabéu v éře Galácticos. Po příchodu pravidelně naskakoval na pozici pravého beka. Postupně ale dostával stále menší prostor. Brazilského reprezentanta zbrzdilo i zranění kolene a nakonec po roce a půl z klubu odešel. Zasáhl celkem do 32 zápasů. Ještě méně jich má na kontě další pravý bek. Vítor přicházel v létě 1993 do Španělska jako brazilský šampión, vítěz Copa Libertadores a jihoamerického superpoháru. Se Sao Paulem měl v jedenadvaceti letech na kontě již pět trofejí. Jenže v Realu vydržel jen do poloviny sezony, během které odehrál všeho všudy tři zápasy.
V Německu zářil
Další do party? Třeba Zé Roberto. Přestože během ročního působení u Los Blancos slavil triumf v Lize mistrů, španělský titul a superpohár, toto angažmá v kontextu jeho následných výkonů v Německu až zarážející. Trenér Fabio Capello Brazilce, jenž jinak hrával levou zálohu nebo levé křídlo, stáhl na beka, kde se reprezentantovi nedařilo, Ani po odvolání italského kouče se Zé Roberto moc do sestavy nedostával. Nakonec naskočil v Realu jen do 21 zápasů. Poté odešel do Leverkusenu, kde se třeba v sezoně 2001/02 blýskl v Bundeslize bilancí 4+17. Mimo jiné pak také šest sezon patřil k pilířům Bayernu Mnichov.