Blíží se strmý pád fotbalového Jablonce? Hned deseti hráčům končí v létě smlouva, klub má poslední šanci je zpeněžit

Turbulentní lednové přestupové okno čeká fotbalový Jablonec. Aktuálně čtrnáctý ligový celek bojuje s finančními problémy, v létě navíc končí hned desítce hráčů smlouva.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Fotbalový Jablonec má za sebou čtyři historicky nejúspěšnější ročníky mezi elitou. Svěřenci trenéra Petra Rady skončili vždy mezi čtyřmi nejlepšími mužstvy, navíc dokázali postoupit do základní skupiny Evropské ligy i Evropské konferenční ligy. Přesto se nad jabloneckou Střelnicí smráká. Dlouhodobě se spekuluje o finančních problémech klubu, jehož financuje zejména bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta.

Sedmapadesátiletý Pelta má však za sebou náročné soudí spory, v posledním nepravomocném rozhodnutí byl dokonce odsouzen na šest let vězení za manipulování s dotacemi určenými pro oblast sportu. Možné vězení pro bývalého předsedu FAČR by podle trenéra klubu Petra Rady znamenalo prakticky zánik mužstva. „Pan Pelta s hráči hovořil, vysvětlil jim, že bude bojovat a všichni mu držíme palce. Řekl hráčům, ať se teď hlavně starají o fotbalové věci,“ uvedl Rada pro Českou televizi.

iZdroj fotografie: FK Jablonec

Pan Pelta je majitel klubu, všechno řídí, financuje a pokud by to mělo jít špatným směrem, tak si nedovedu představit, že by to bez něho fungovalo. On to tady drží, bez něj se tu neudělá nic, proto ten klub tak dobře funguje. Pro klub by to bylo likvidační,“ doplnil Rada. Již na podzim se spekulovalo, že Jablonec má problém se včasným vyplácením výplat a odměn pro hráče, otazníkem tak zůstává, zda si může dovolit udržet některé nadstandartní hráče.

Budou další hráči následovat Čvančaru?

Hned jedenácti hráčům Jablonce totiž končí smlouva již za půl roku. To znamená, že nyní mohou podepisovat kontrakty s budoucími kluby, do kterých v létě 2022 přestoupí zadarmo jako volní hráči. První vlaštovkou možné lednové přestupové politiky klubu byl jednadvacetiletý útočník Tomáš Čvančara, který patřil mezi hráče s končící smlouvou. Jeho služby si již v prosinci zajistila pražská Sparta, která za něj v lednu zaplatí zhruba deset milionů korun.

iZdroj fotografie: Reuters

Pokud by však vyčkali ještě půlrok, mohl by Čvančara odejít na Letnou zadarmo. Dá se tak očekávat, že podobný osud – tedy odchod – může čekat i další opory jabloneckého mužstva. Smlouva totiž končí také osmadvacetiletého záložníkovi Vojtěchu Kubistovi, jednatřicetiletému útočníkovi Martinu Doležalovi nebo třiatřicetiletému křídelníkovi Václavu Pilařovi.

Šest měsíců do konce kontraktu zbývá i Davidu Štěpánkovi, Janu Krobovi, Martinu Nešporovi, Tomáši Hubschmannovi, Vlastimilu Hrubému a ghanského útočníkovi Torfiqu Ali-Abubakarovi. Severočeši navíc zatím neuplatnili opci na třiadvacetiletého útočníka Antonína Vaníčka, který je kmenovým hráčem pražských Bohemians a v létě může taktéž klub opustit.

Zdroj: ČT Sport, Transfermarkt

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Řidič zíral tupě před sebe, přesto neviděl semafory s červenou. Nehoda byla nevyhnutelná
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kuriózní trable světového zbrojního průmyslu. Co vše zbrojařům hatí plány a za co vlády vyhazují peníze?
Události247.cz
Události247.cz
Putin: Západ využívá Ukrajince k jedinému účelu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověký artefakt vyjevil dávnou tajnou zprávu. Objevila se díky staletí starému principu „kouzelného zrcadla“