Blíží se definitivní konec slavného Buffona a dalších velkých brankářů minulé éry?

i Foto: irishexaminer.com
                   

Období velkých loučení zřejmě ani zdaleka nekončí. Jelikož nikdo z nás nemládne a čas je neúprosný, dotýká se tato skutečnost i hrajících legend na trávnících. Podle všeho by hlavní slovo v této chvíli mohli mít slavní brankáři, jejichž bohaté kariéry skutečně žádají obrovskou míru obdivu. Mračna se aktuálně snášejí nad budoucností Gianluigiho Buffona, který po roce ukončil působení v Paris St. Germain a stále ještě neví, jestli o něj některý velkoklub projeví zájem. Kdo další mimo něj již oznámil konec kariéry?

Gianluigi Buffon

Jednačtyřicetiletý rodák z Carrary je nejúspěšnějším italským v brankářem v historii moderního fotbalu. Ačkoli s profesionálním fotbalem začínal v Parmě, kde vydržel pět let, pořádnou díru do světa udělal až ve službách staré dámy. Juventus Turín jej koupil v roce 2001 za neskutečných 50 milionů eur, čímž mu dodnes náleží titul nejdražšího brankáře na světě.

Náklady dokázal za 17 let Turínu mnohonásobně oplatit. Devět titulů mistra Serie A ostatně mluví za vše. K tomu připojil ještě tři stříbrná umístění v Lize mistrů UEFA, tři skalpy Coppa Italia a pět prvenství v Supercoppy Italiana. V italské reprezentaci odchytal 167 zápasů, byl u vítězství na mistrovství světa roku 2006 a také u druhého místa na mistrovství Evropy 2012. Dlouhá léta žil v manželství s českou modelkou Alenou Šeredovou, v současnosti jsou ale již rozvedeni. Během zatím poslední sezóny v PSG nastoupil do 25 soutěžních utkání a poté se rozhodl odejít. Jeho další budoucnost je nejistá, což sám potvrdil do médií.

Iker Casillas

Dalším brankářem s bohatou klubovou i reprezentační kariérou je Iker Casillas, jenž se rozhodl odejít ve svých osmatřiceti letech. Toto rozhodnutí přišlo těsně poté, co na tréninku Porta utrpěl infarkt a následně dlouhou dobu pobyl v nemocnici. V dobách své největší slávy působil v Realu Madrid, kde za šestnáct let odchytal 510 utkání a převedl nespočet famózních zákroků. Ve sbírce má pět titulů ze španělské Primera Division, tři cenné trofeje Ligy mistrů, triumf z mistrovství světa klubů či zlatou medaili v rámci Superpoháru UEFA.

Reprezentace na něm jako na neprostupné zdi také hodně stavěla, což dokládají hned tři zlaté medaile, jedna z mistrovství světa a zbylé dvě z mistrovství Evropy. Jeho odchod z Realu mnoho tamních fanoušků neslo opravdu špatně, přáli si, aby kariéru zakončil právě tam. Nakonec ovšem poslední čtyři roky strávil v portugalské soutěži.

Petr Čech

Z našeho seznamu velkých brankářských jmen samozřejmě nemůžeme vynechat ani českého velikána Petra Čecha, jenž se ve svých sedmatřiceti letech rozloučil opravdu stylově zápasem proti celku, v jehož službách zažil nejlepší období v kariéře. Arsenal sice s Chelsea nedokázal držet krok a poměrně vysoko prohrál, nicméně Čech předvedl několik dobrých zákroků a rozhodně se nemá za co stydět.

V Chelsea, s níž získal neskutečných 15 trofejí napříč všemi myslitelnými soutěžemi, si jej jako člověka váží natolik, že mu bylo nabídnuto místo ve vedení klubu, které Čech s nadšením přijal. Jako jediný z této trojice tedy u fotbalu zůstává i nadále.

Foto: irishexaminer.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články