Rivalita? Nevraživost. Zápasy Barcelony s Bilbaem byly v 80. letech čiré zlo. Sezona 1983/84 přinesla skandální rvačku. Hlavní role hráli Diego Maradona a Andoni Goikoetxea.
V každé fotbalové lize najdete týmy, mezi kterými panuje určitá rivalita. Někdy jde o tradiční sportovní soupeření, které dodá zápasům správný náboj. Pak ale existují nezdravé vztahy, kde lze bez okolků mluvit o nenávisti. Jednu z nejděsivějších kapitol napsaly v tomto ohledu týmy Athletic Bilbao a FC Barcelona. V sezoně 1983/84 dosáhly jejich vzájemné duely neudržitelné toxicity. Hlavními aktéry příběhu o třech dějstvích byli Diego Maradona a Andoni Goikoetxea. Zdaleka ale nešlo jen o ně.
Barcelona? Psychicky slabá
Argentinský génius v útoku byl asi jedinou podobností s Barcelonou 21. století. Katalánský klub tehdy procházel dlouhou krizí identity. Od roku 1960 získal až do poloviny osmdesátých let jediný ligový titul. Barcelona byla tehdy ve Španělsku vnímána jako psychicky slabá. Příliš často se hroutila pod tlakem, když měla celkový triumf na dohled. Určitou záchranu znamenaly pohárové soutěže. Na jaře 1982 ovládli Blaugranas Pohár vítězů pohárů a v další sezoně vyhráli Copa del Rey i první ročník ligového poháru. Trofej pro španělského mistra ovšem získalo Bilbao.
Velmi agresivní a pracovití hráči Athletiku nepředváděli pohledný fotbal. Představovali vlastně protiklad Barcelony. Skromný tým složený z domácích Basků byl kulturně vzdálen okouzlujícím Kataláncům a jejich předčasně vyspělým zahraničním hvězdám. Klíčovými postavami Bilbaa byli mladíci jako stoper Santiago Urquiaga, záložník Miguel De Andres a útočníci Dani a Manuel Sarabia. Pouze skvělý brankář Andoni Zubizarreta patřil mezi celosvětovou elitu.
Baskové vs. Katalánci
Výrazné kulturní rozdíly se týkaly i trenérů. Barcelonu vedl liberální Argentinec César-Luis Menotti a tým odrážel jeho osobnost: uvolněný a neformální. Hráči tu nebyli jen pro fotbal, ale často spolu s koučem popíjeli v barcelonských barech. Javier Clemente v Bilbau představoval jeho pravý opak. Upjatý, konzervativní a přísný autoritář.
Jejich tvrdohlavost vedla k vleklé a jedovaté válce ve španělském tisku. Ta ještě zhoršila už tak špatné vztahy mezi kluby. Menottiho znepokojovalo násilí ve španělském fotbale a Bilbao považoval za jednoho z nejhorších představitelů surové hry. Málokdy se to ostýchal říct. Naproti tomu Clemente se rychle vžil do komplexu baskického utlačování. Jakákoli domnělá či skutečná urážka jeho týmu byla běžně zveličována jako důkaz zaujatosti proti Baskům.
Ještě nekopli do míče a už se hádali
Mezi trenéry zuřila velmi ostrá výměna názorů. Zejména Clemente byl vždy připraven udělat z diskuze osobní záležitost. Když Menotti zpochybnil morálnost drsné hry Bilbaa, Clemente mu odpověděl, že si nenechá dávat lekce morálky od muže, který je nechvalně proslulý sukničkář. To vše se odehrálo ještě předtím, než se v sezoně 1983/84 Bilbao s Barcelonou potkaly na hřišti.
První dějství příběhu přišlo na řadu v zářijovém ligovém střetnutí na Camp Nou. Barcelona začala sezonu skvěle a výkony Maradony přiváděly katalánský tisk do vytržení. V prvním poločase vzájemného střetnutí Argentinec parádně režíroval hru. Připravil gól Miguelovi Alonsovi a podílel se i na druhé trefě domácích. O poločase vedli Blaugranas 2:0.
Faul na kriminál
Pak vstoupil na scénu stoper Bilbaa Andoni Goikoetxea. Známý hříšník, který se nesmazatelně zapsal do hry i do života Maradony. V polovině druhé pětačtyřicetiminutovky se Goikoetxea nacházel blízko útočícího Maradony, ale nehodlal ho dostihnout. Bez okolků hvězdu zezadu skosil. Brutální zákrok odnesl Argentincův levý kotník. Maradona měl přetrhané vazy a nevydržela ani kost. V agónii se skácel k zemi a s křikem ležel na hřišti: „Je to zlomené, je to zlomené.“
Goikoetxea byl potrestán pouze žlutou kartou. Tvrdil, že nešlo o zlý úmysl. Držel se toho i poté, co si nechal zasklít kopačku, která se provinila proti pravidlům a vystavil ji ve svém domě. „Je mi strašně líto jeho zranění. Byla to jen smůla. Nikdy jsem nešel na hřiště s úmyslem někomu ublížit. Dokonce jsem se po zápase snažil Maradonu navštívit, ale řekli mi, že ho rovnou odvezli do nemocnice,“ poznamenal obránce Bilbaa.
Řezník z Bilbaa
Málokdo jeho prohlášením věřil, protože v tomto utkání předvedl „řezník z Bilbaa“ řadu ošklivých zákroků. O dvě sezony dříve jiný „špatně načasovaný“ zákrok zničil kolenní vazy Berndu Schusterovi a málem mu tím ukončil kariéru. Právě tento incident vyvolal nevraživost mezi kluby. Maradonův spoluhráč Julio Alberto o úmyslech nepochyboval: „Hráči Bilbaa nás řezali od samého začátku. Zapomněli na základní věc, hrát fotbal, a jen po nás šli. Proto byl Maradona zraněn.“
Tento incident odrážel mnohé z toho, co bylo tehdy ve španělském fotbale špatně. Kluby si dlouho mohly dávat rozhodčí na černou listinu. Odvážná nebo sporná rozhodnutí ale znamenala, že se sudí dostane na černou listinu. Proto se snažili dělat co nejméně dramatických rozhodnutí a vznikla kultura tolerance k násilné hře. Hráči jako Goikoetxea byli produktem těchto převládajících postojů a zároveň z nich i těžili.
Suspendace? Nespravedlnost!
Kajícnost také nepatřila k jeho vlastnostem. Zahájil koordinovanou kampaň ve snaze předejít potrestání. „Mám čisté svědomí. Pokud mě suspendují, bude to nespravedlivé, protože i rozhodčí mi řekl, že podle jeho názoru byl zákrok spíše opožděný než zákeřný. A byl ovlivněn 120 000 domácími fanoušky,“ prohlásil. Popíral přitom i minulé prohřešky: „Zranění Schustera opravdu nepočítám, měl problémy s kolenem ještě předtím, než jsem ho zasáhl.“
O týden později byl na stadionu San Mames v Bilbau Goikoetxea oslavován jako hrdina. Fanoušci ho po utkání evropského poháru s Lechem Poznaň odnesli ze hřiště na ramenou. Následující den ho reprezentační trenér Miguel Muñoz bez rozpaků povolal do národního týmu. Jenže incident byl v Evropě často přetřásán a k velkému překvapení fotbalová federace potrestala Goikoetxeu stopkou na 18 zápasů. Podstatně menší překvapení vyvolalo, když mu byl po odvolání trest snížen na polovinu a pak ještě zkrácen na 6 utkání.
Odvetu vzal Maradona osobně
Maradona vynechal kvůli zranění následující tři měsíce. Vrátil se na začátku nového roku a brzy se dostal zpět do formy. Právě včas na druhé dějství, ligovou odvetu v Bilbau. Athletic vedl tabulku a Barça potřebovala dobrý výsledek, aby se udržela v boji o titul. Opět se jednalo o brutální zápas s více než padesáti fauly! Maradona bral zápas osobně, hrál jako posedlý. Byl to odvážný výkon. Věděl, že driblování s míčem bude jako běh minovým polem plným kopanců a háčků, ale nenechal se zastrašit a vstřelil oba góly při výhře 2:1.
Jeho fantastický výkon měl ale stinnou stránku. Ve skutečnosti se vrátil na hřiště příliš brzy a jeho operace byla zpackaná. Čep v kotníku se uvolňoval a způsoboval mu neustálé bolesti. Barcelona se v závěru ligy nedokázala vyrovnat týmům Bilbaa a Realu Madrid, které zakončily sezonu se stejným počtem bodů. Baskové měli lepší vzájemnou bilanci, což znamenalo, že obhájili titul. Barcelona na třetím místě ztrácela jediný bod.
Skandální finále
Drobnou kompenzací pro Blaugranas byla další účast ve finále španělského poháru. V něm se opět měli střetnout s Bilbaem. Třetí dějství této ságy přineslo šílený dovětek dlouholetých sporů. Narůstající frustrace a soupeření nesmiřitelných vyústilo v nechutné vyvrcholení.
Maradona byl dva týdny předtím vyloučen při ligovém vítězství Barcelony nad Espanyolem (5:2), ale dostal trest jen na jeden zápas. To znamenalo, že mohl nastoupit do finále. Podle pravidel měl být Argentinec potrestán zákazem startu ve dvou zápasech. To dokonale nahrávalo Clementeho příběhu o utlačování. Ucítil příležitost a prohlásil, že je (federace) zaujatá ve prospěch Katalánců.
Maradona: Clemente nemá koule…
Do sporu se vložil Maradona a spustil další sérii mediálních přestřelek. „Clemente nemá koule na to, aby se mi podíval do očí a řekl, že jsem hlupák,“ prohlásila největší hvězda Barcelony. Trenér Bilbaa opáčil: „Je ostuda, že hráč jako on, který vydělává tolik peněz, nemá vůbec žádné lidské vlastnosti.“ Chladné hlavy chyběly na obou stranách.
Samotný finálový zápas nenabídl kromě desítek tvrdých faulů nic pamětihodného. Bilbao brzy vstřelilo gól a nejtěsnější vedení bránilo všemi prostředky. Scény po závěrečném hvizdu si ale pamatuje celý svět. Maradona se po konci utkání tvářil frustrovaně a krvácel z rány na noze, kterou mu podle jeho slov způsobil, kdo jiný, Andoni Goikoetxea.
Hlavička, koleno a loket
Když na něj obránce Bilbaa Sola posměšně gestikuloval, ukázalo se to jako příliš velká provokace a strhla se šílená bitka. Argentinec udeřil Solu hlavou a poté ho kolenem do hlavy poslal do bezvědomí. Loktem následně trefil do obličeje dalšího soupeře. Když ho skupina protihráčů v čele s Goikoetxeou obklíčila, aby se mu pomstila, Maradonovi spoluhráči se s chutí zapojili do rvačky. Migueli a Clos doslova vletěli na scénu s divokými kung-fu kopy.
Diváci následně vylomili oplocení a zapojili se do volného boje, po kterém muselo být ošetřeno 60 lidí. Král Juan Carlos, premiér Felipe González a politici z Argentiny mohli jen rozpačitě přihlížet. Rozhodčí Martínez už dávno utekl ze hřiště, což o mnohém vypovídá. Tresty na 3 měsíce následně od federace dostali Maradona, Migueli, Paco Clos a Sarabia. Mělo jich ovšem padnout mnohem více.
Maradona na prodej, zn. spěchá
Barcelona po tomto skandálu provedla zásadní změny, aby napravila pošramocenou pověst klubu. Nejprve trenér Menotti znechuceně odešel kvůli násilí a nahradil ho Terry Venables. Diego Maradona byl prodán do Neapole, protože ho vedení považovalo za příliš labilního. Nový trenér Katalánců nezatížený nenávistí a postupný úpadek Bilbaa pomohli rozptýlit velkou část nevraživosti mezi kluby. Skončila tak jedna z nejhorších kapitol světového fotbalu.