Baníku máme co vracet, míní kapitán Karviné Janečka. Ostrava hlásí nakaženého koronavirem

Kouč Baníku Luboš Kozel. (zdroj: twitter.com/fcbanikostrava)

Závěr prvního kola nového ročníku české nejvyšší soutěže pokračuje malým slezským derby. Ostravský Baník v neděli přijede do Karviné, chybět mu však budou fanoušci i jeden z hráčů. Ten totiž neprošel testy na SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Podle tiskového mluvčího klubu Marka Lorence však duel přímo ohrožený není.

„Jedná se o jednu osobu s bezpříznakovým průběhem onemocnění. Ta je ode dneška v karanténě, a pokud u zbytku týmu budou v sobotu výsledky opakovaných testů negativní, mělo by se nedělní utkání v Karviné řádně odehrát,“ řekl Lorenc pro klubový web.

Baník bez fanoušků

Ostravský klub se bude muset obejít i bez fanoušků. Karviná vinou mimořádných opatření nemá povinnost uvolnit hostujícímu celku pětiprocentní kapacitu stadionu, na utkání se tak podívají pouze domácí permanentkáři. „Za normálních okolností by to byl super zápas se skvělou atmosférou. Teď to bude jiné, komornější,“ přiznává před utkáním karvinský kapitán Marek Janečka.

Kapitán Karviné Marek Janečka. (zdroj: twitter.com/mfkkarvina)

„Vím, že v Karviné bydlí plno lidí, kteří jsou fanoušci obou klubů, anebo přímo jen Baníku. Jde o tu atmosféru,“ pokračuje zkušený hráč. „Když je plný stadion, tak hráč ze sebe vydá totálně všechno a jde i za hranu, za kterou třeba v jiném zápase nejde. Kdo nehrál fotbal, tak to nemůže pochopit. Z tohoto pohledu je to škoda,“ dodává.

Nečitelná Karviná

Janečka se přesto nebojí, že by Karviné chyběla motivace. „Baníku máme z minulé sezóny co vracet – v obou utkáních nás Ostravští porazili,“ míní Janečka.

Podle kouče hostů Luboše Kozla budou zelení nepříjemným soupeřem. „Karviná pro nás může být trošku nečitelná. Odehráli jen tři utkání, z toho ve dvou hodně prostřídali sestavu i rozestavení,“ zhodnocuje. „Ale chceme, aby to bylo hlavně o nás. Abychom podali výkon, kterého jsme schopni. Bude to derby. Proti Baníku se chtějí vytáhnout, v tom ta záludnost bude větší než to, v jakém rozestavení či sestavě proti nám Karviná nastoupí,“ uvedl.

Největší letní posila Karviné Michal Papadopulos. (zdroj: twitter.com/mfkkarvina)

Karviná v létě přišla o klíčové hráče v podobě Ondřeje Lingra, který odešel do pražské Slavie a Adriena Ba Louu, který už stihl zaznamenal první gól v dresu plzeňské Viktorie. Naopak do Česka se vrátil útočník Michal Papadopulos a stoper Filip Twardzik, z Opavy dorazil Tomáš Jursa.

Naopak Baník nezaznamenla zásadní odchod. Kariéru ukončil osmatřicetiletý Milan Baroš, na hostování s opcí odešel do Jablonce Robert Hrubý. Stoper Martin Šindelář proměnil své hostování v Karviné v přestup, do Opavy odchází Matěj Helešic a holandské angažmá si připíše Denis Granečný.