Baník zaujal v reprezentaci, v Ostravě se mu líbilo: Jeho angažmá ukončila válka

Jeho výkon v reprezentačním dresu upoutal vedení ostravského Baníku natolik, že neváhal jej angažovat. Jeho angažmá však skončilo předčasně z neobvyklých důvodů.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Když vběhnul v září 2021 na trávník ostravského stadionu netušil, že o pár měsíců později bude hráčem ostravského Baníku. Přesto šlo o jeden z klíčových momentů v jeho kariéře. Tehdy dvaadvacetiletý Arťom Koncevoj totiž v moravskoslezské metropoli zažil svůj reprezentační debut proti Česku v rámci kvalifikace o evropský šampionát. A ač zvítězili nejtěsnějším možným rozdílem domácí, mladý Bělorus svým výkonem rozhodně zaujal.

Právě tehdy zaujal vedení ostravského Baníku, které jej po zbytek podzimu bedlivě sledovalo. A Koncevoj ukazoval svůj um: gólem proti Walesu otevřel svůj reprezentační střelecký účet, v domácí soutěži pak zaznamenal během podzimu čtyři branky a šest asistencí. Slezané proto neváhali a v lednu mu nabídli přesun formou půlročního hostování s následnou opcí. „Je to mladý, perspektivní hráč, reprezentant,“ komentoval jeho angažmá sportovní šéf klubu Alois Grussmann.

Může hrát na křídlech vpravo i vlevo, ale i pod hrotem, je to variabilní hráč a jeho výhoda je dynamika, rychlost, hra jeden na jednoho i taková rvavost, což nám trošku chybí,“ doplnil s tím, že rodák z Mogilevu si město rychle oblíbil. „V Ostravě už byl, viděl stadion i město a líbilo se mu tady. Domluvili jsme se aklimatizačním půlroku s tím, že pokud budeme spokojeni, můžeme uplatnit opci,“ dodal na jeho adresu.

Zradila ho legislativa, musel se vrátit

Koncevoj se téměř okamžitě zařadil do sestavy. Trenér Ondřej Smetana jej nejprve zařazoval do sestavy jako žolíka, posléze Koncevoj odehrál několik utkání i v základní jedenáctce. Mladého Bělorusa sice trápila vysoká fyzičnost české nejvyšší soutěže, přesto ukazoval záblesky svého talentu. Zápas proti Hradci Králové, který odehrál ve 28. kole byl však jeho posledním. A to i přesto, že odehrál slušných 61 minut.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Běloruskému reprezentantovi totiž skončilo vízum a vzhledem k začátku války na Ukrajině nedostal. Česká vláda totiž v reakci na rozpoutání konfliktu pozastavila vydávání víz běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů a Koncevoj se tak musel vrátit domů. „Momentální legislativa neumožňuje ani uvažovat o tom, že by tu zůstal. Vrátil se tedy do Běloruska,“ vysvětloval tehdy Grussmann.

Zahrál si Ligu mistrů, nastupuje i v reprezentaci

Baník navíc tehdy odvolal trenéra Ondřeje Smetanu a nový kouč Pavel Vrba s jeho službami vzhledem k administrativním překážkám nadále nepočítal. Koncevoj dohrál ročník v dresu Dinama Minsk, poté se přesunul do slavného BATE Borisov. Přesto nadále patří k velkým běloruským talentům: Za BATE naskočil do kvalifikačních zápasů Ligy mistrů, Evropské ligy i Evropské konferenční ligy a ve všech pohárových soutěžích dokázal skórovat.

Pravidelně nastupuje také za reprezentaci, kde patří k oporám základní sestavy. Naposledy se podílel na remíze proti Andoře a těsné porážce v Izraeli. Přesto je otazníkem, jak mohla jeho kariéra vypadat, kdyby nebylo administrativních překážek.

Mělo být Arťomu Koncevojovi prodlouženo vízum, aby mohl nastupovat v české lize?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články