Baník tápe. V kabině je všechno v pořádku, přiznal Potočný. Jak si vede Kozel ve srovnání s Pánikem?

(zdroj: twitter.com/fcbanikostrava, wikimedia.org)

Za očekáváním. Tak by se dal popsat start nového soutežního ročníku z pohledu ostravského Baníku. Slezané mají po třech kolech jen dva body a to za bezgólovou remízu v Karviné a přestřelku 2:2 proti Českým Budějovicím. V minulém kole na hřišti Jablonce ani neskórovali, přesto se nedá říct, že jejich cesta by byla špatná.

„Pevně věříme, že oproti jaru ta výkonnost půjde nahoru. Hráči teď samozřejmě už budou déle spolu, takže určitě budeme chtít spoléhat na určité herní návyky, které by tam už být měly,“ prohlásil na předsezónní tiskové konferenci kouč Luboš Kozel. Přesto to z výkonů v úvodních kolech nejvyšší soutěže, že by Slezané měli atakovat pohárové příčky. Ba naopak.

Kouč Baníku Luboš Kozel. (zdroj: twitter.com/fcbanikostrava)

Kritika se nese hlavně na hlavu kouče Kozla. Po odchodu trenéra Bohumila Pánika byl právě Kozel ten, kdo měl dát Baníku tvář mladého kombinačního mužstva. Bylo jasné, že transformace herního pojetí bude trvat delší dobu, je však otázkou, jak dlouho bude vedení slezského velkoklubu čekat.

Kozel v osmnácti odkoučovaných duelech slavil výhru jen třikrát, devětkrát se mužstva rozešly smírně, celkem tedy nastřádal 18 bodů. To je téměř o polovinu méně než za svou první osmnáctku vystoupení získal předchozí trenér Bohumil Pánik. Nutno podotknout, že v Kozel seděl na lavičce i při loňské velmi neúspěšné Skupiny o titul. V té Baník získal jen dva body a přišel o šanci bojovat o evropské poháry.

Bohumil Pánik v současné době vede Zlín, který je aktuálně šestý. (zdroj: twitter.com/footballzlin)

Aby právě o ně mohli Slezané bojovat, přišel v lednu střelec Roman Potočný. V Liberci dal za půlrok devět branek, své střelecké umění však v Ostravě nerozšířil a přidal jen jednu branku. „Chtěl odejít, končila mu smlouva. Baník byl tehdy výrazně před námi, byli třetí nebo čtvrtí, my byli ve středu tabulky. Platové podmínky měl lepší, měl lepší smlouvu. Chtěl se dostat někam dále. Řešil, jestli by o něj neměla zájem Sparta, protože je velkým fanouškem Sparty,“ přiznal v Dohránu Plus trenér Liberce Pavel Hoftych.

Potočný? Musí se s ním jednat specificky

I jeho výkony pak symbolizuje velké nenaplněné očekávání. Podle libereckého kouče je na vině zejména změna herního obrazu. „Hrají trochu jiný styl, více na držení míče a kombinaci. My jsme hráli víc na brejkové situace, Potočný se dostával často do úniku jeden na jednoho. Měl spoustu dorážek z centrů a ten půlrok u nás mu sedl,“ pokračuje. „On je prostě specifický, jednat se s ním musí trošku specificky,“ dodává.

Roman Potočný. (zdroj: twitter.com/jakub_potocny)

Přesto je jasné, že jak Kozel, tak Potočný potřebují hlavně více času. V letošním ročníku se mimořádně hraje 34 utkání, Ostrava tak stále může pomýšlet na své vysněné pohárové umístění. „Já si myslím, že se s týmem nic neděje, máme spíše jen trošku deku, že nedáváme branky. Ale já myslím, že v kabině je všechno v pořádku,“ věří Potočný. Šanci dostat se do vrchních pater tabulky budou mít Slezané v nacházejícím kole proti nováčkovi z Pardubic, kde budou muset nutně naplno bodovat.