Baník našel své limity: Co brzdí vzestup výkonů Slezanů?

GLOSA: Výsledkový vzestup, posun na páté místo a blízkost pohárových příček. Může se zdát, že ostravský Baník našel svou cestu. Proč jde pouze o iluzi?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Po neúspěšném startu přišel výsledkový vzestup. Ostravský Baník zažívá v posledních sedmi zápasech úspěšnou sérii bez porážky, navíc inkasoval jen ve třech případech. Slezané se tak vypracovali až na pátou příčku tabulky a zdá se, že mohou opět oprášit pohárové ambice. Přesto je velkým otazníkem, zda a jak dlouho jim výsledkový vzestup vydrží. Poslední utkání totiž ukazují, že Baník stále ani zdaleka nepatří mezi dominantní celky.

Mužstvo těží zejména ze vzestupu formy individualit. Ve skvělé formě jsou zejména dvě letní posily: útočník Abdullahi Tanko a křídelník Ewerton, který je nadále kmenovým hráčem pražské Slavie. Středové řadě dominují výkony řízného Jiřího Bouly a technicky výrazného Tomáše Riga. Baník tak má bezpochyby jeden z nejsilnějších ligových kádrů mimo velkou trojici složenou z pražské Sparty, Slavie a Viktorie Plzeň. Proč přesto herně tápe?

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Problémem jsou zejména utkání, v nichž by měl Baník dominovat. Tak jako proti Pardubicím nebo naposledy na půdě Teplic, kdy jim pomohlo vyloučení domácího hráče. Slezané totiž v roli favorita tápou a na dobře připraveného soupeře jako by nebyli vůbec připraveni. Na rozdíl od vyspělejších českých celků navíc trenér Pavel Hapal není schopen v průběhu utkání výrazněji měnit herní plán, rozestavení či taktiku.

Výsledková krize za rohem

To se projevuje i v jeho střídáních, které obvykle přicházejí až čtvrthodinu před koncem. Baník si tak nese svou nálepku takticky nevyspělého mužstva, jakým byl v závěru loňského ročníku. Výsledkem tehdy byly výkony i výsledky jako na houpačce, což se nyní pomalu mění. Přesto je jen otázkou času, kdy soupeři takticky vyzrají na neobroušené mužstvo a Baník začne pomalu ztrácet body a propadat se tabulkou. Navzdory neoddiskutovatelné kvalitě individualit.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Řešení je tak řízné: odvolat trenéra Pavla Hapala. Jenže je otazníkem, kdo by odvolával kouče poté, co jeho mužstvo sedm utkání prohrálo? Baník má navíc obdobnou zkušenost s trenérem Martinem Svědíkem, jehož odvolalo předchozí vedení po úspěšné sérii z herních důvodů. Hapalovu odvolání se tak zřejmě bude bránit. Jenže Baník se bez lepšího kouče jen těžko posune herně vpřed: může tak jen čekat, kdy dorazí výsledková krize.

Měl by se Baník zbavit trenéra Pavla Hapala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články