Baník na přestupovém trhu zaspal. Vrba má před sebou velmi náročný úkol

KOMENTÁŘ: Když ostravský Baník získal na začátku léta vytouženého trenéra v podobě Pavla Vrby, bylo jasné, že chce započít novou éru slezského klubu. Přesto vedení zaspalo a zkušeného stratéga čeká extrémně náročný úkol.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Velký návrat, po kterém toužila jak řada fanoušků, tak majitel Václav Brabec. Příchod bývalého trenéra národního týmu, Viktorie Plzeň nebo pražské Sparty Pavla Vrby měl odstartovat novou éru. Po neúspěšných snaženích dostat Baník na příčky zajišťující účast v evropských pohárech měl být právě zkušený kouč tím, kdo vybuduje schopné mužstvo. Jenže počínání Ostravanů na přestupovém trhu je zatím velkým zklamáním.

Baník chtěl ve výroční sezóně přivést hned několik výrazných jmen a potvrdit svou finanční stabilitu podporou Vrbova projektu. Na nákupním listu Slezanů byli mimo jiné Eduardo Santos, Lukáš Sadílek, Cadu, Marek Havlík nebo Denis Darmovzal. Je proto překvapením, že ani jeden z výše zmiňovaných do Ostravy nezamířil. Santos podepsal ve Slavii, Sadílek se přesunul do Sparty a Darmovzal do Mladé Boleslavi. Havlík zatím zůstává se Slováckem.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Navzdory nadstandartním vztahům mezi Baníkem a Pardubicemi se nepodařilo dotáhnout ani příchod brazilského univerzála Cadua. Čtyřiadvacetiletého technika ulovila překvapivě plzeňská Viktoria, která je i přes dlouhodobé finanční problémy na přestupovém trhu velmi aktivní. Proč tedy zabezpečený Baník nebyl schopen Západočechy přeplatit? Problémem může být pomalé jednání ostravského vedení a slabý tah na branku.

Posily zadarmo nebo s otazníkem

Baník zatím získal zkušeného obránce Michala Frydrycha, který přichází po sestupu s polskou Wislou Krakow jako volný hráč a bosenského křídelníka Eldara Sehiće z Karviné. Po půlročním hostování bude v Ostravě trvale pokračovat také Ladislav Takács. Po vleklém zranění však visí otazníky nad jeho formou a přínosem pro mužstvo. Poslední letní posilou je pak dvaadvacetiletý Jan Kubala, který přichází rovněž jako volný hráč z juniorky italského Udinese.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Odchovanec Frýdku-Místku však zatím Pavla Vrbu zdaleka o svých kvalitách nepřesvědčil a měl by být spíše doplněním pro šíři kádru. Suma sumárum vedení Baníku zlanařilo dva volné hráče, křídelníka ze sousední Karviné a navrátilce po dlouhém zranění. Přesto, že se šušká o možné nákladné posile ze severu Evropy, sluší se těsně před startem ligy konstatovat, že Pavla Vrbu čeká velmi náročný úkol.

Vrba musí vsadit na mládí

Vrbovi nezbývá, než vsadit na dravé mládí v podobě Filipa Kaloče nebo bratrů Marka a Petra Jaroňů. Je však otazníkem, zda bude stávající kádr s drobným posílením skutečně schopen bojovat o pohárové příčky se Slováckem či Plzní. Vize o vysněných pohárech pod vytouženým trenérem tak naopak může velmi rychle přerůst v boje ve středu tabulky a trápením.

Dokáže Baník se stávajícími posilami vybojovat evropské poháry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Nové unikátní SUV je kopií BMW X4: Jeho cena je prostě vtipná. Rusové ho srovnali s Kodiaqem a Tiguanem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda
Události247.cz
Události247.cz
Oblíbené pochoutky v obchodech pořádně podraží, oznámil největší světový výrobce
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen