Fanoušci Baníku mu předpovídali zářnou budoucnost: Dnes hraje až druhou ligu v Uzbekistánu

STORY: V devatenácti letech patřil k hlavním ofenzivním esům Baníku Ostrava. Přesto dnes sedm let od svého přesunu hraje až druhou uzbeckou ligu.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Patřil ke klenotům skautingu ostravského Baníku. Devatenáctiletého útočníka Francise Narha si Slezané vyhlédli v tuniském Club Africain, kde sbíral první zkušenosti se seniorským fotbalem. Devítinásobný mládežnický reprezentant Ghany prokazoval bezpochyby výrazný potenciál. Vždyť na světovém šampionátu do dvaceti let oslavil v dresu národního týmu bronzovou medaili.

Po vleklých jednáních se teprve v polovině března 2014 oficiálně stal hráčem ostravského celku. „Jsem pyšný na to, že mohu hrát za Baník. Jako mladý hráč se chci dál zlepšovat, hrát co nejlíp a třeba se díky tomu jednou posunout někam dál. Teď je ovšem mým cílem dostat se do základní sestavy. Věřím, že můj čas přijde,“ prohlásil po svém přesunu. Po startech v juniorské soutěži dostal v závěru ročníku šanci ukázat svůj talent v první lize.

Soutěž o lístky na MS v hokeji 2025

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Baník se tehdy topil u dna tabulky. Po Narhově zařazení do sestavy a dalších četných změnách v týmu však začal vyhrávat. A přispěl k tomu i Ghaňan. V sedmi utkáních odehrál déle než padesát minut a v posledním ligovém kole proti pražské Slavii naplno ukázal, čeho je schopen. Dvěma góly v závěru rozhodl o vítězství 2:0 a přidal tak úspěšnou tečku za záchranářskými souboji.

Udeřil spoluhráče do obličeje

Říkal jsem klukům už před zápasem, že dám dneska gól. Jsem moc rád, že se mi to konečně povedlo,“ zářil po utkání. V nadcházejícím ročníku už patřil ke klíčovým ofenzivním esům svého mužstva. Jenže jeho růst zastavilo ve druhém kole utkání proti pražské Slavii, kde po údajné rasistické urážce udeřil do obličeje protihráče Alda Baéze. „Vedení klubu mu věří, že ho hráči Slávie provokovali svými rasistickými poznámkami, ale to ho v žádném případě neomlouvá,“ komentoval celou situaci ostravský klub. Narhovi udělila disciplinární komise stopku na tři utkání.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Narh posléze pravidelně nastupoval a předváděl v dresu trápícího se celku solidní výkony. Góly však nepřicházely. Poprvé se trefil v desátém kole proti Slovácku, podruhé až sedm kol před koncem v pražském Ďolíčku. Baník se přesto dokázal těsně zachránit. Podzim 2015 byl však pro Slezany kritickým. Ostrava se pod trenérem Petrem Frňkou trápila a Ghaňan se trápil s ní. Baník vypadl ve druhém kole domácího poháru proti Rýmařovu a v domácí soutěži si připsal pouhé jedno vítězství.

Bulharsko, Kypr a Uzbekistán

Do zimní přestávky tak šel z beznadějně posledního místa se čtyřmi body na kontě. Narh se sice trefil hned třikrát, přesto jeho výkony zaostávaly za očekáváním. Vedení klubu se pod novým stratégem Vlastimilem Petrželou rozhodlo stavět na odchovancích. Kývlo tak na první vhodnou nabídku a Ghaňan po dvou letech Ostravu opustil. Rok a půl strávil v bulharském Levski Sofia, půlrok pak nastupoval na Kypru.

Další dva roky pak hájil dres běloruské Slavie Mozyr, za kterou nasázel hned 17 branek a u dalších 9 asistoval. Rok strávil v uzbeckém Bunyodkoru Taškent. Aktuálně působí devětadvacetiletý útočník až ve druhé uzbecké nejvyšší soutěži. Na kanonádu proti pražské Slavii tak může jen s úsměvem vzpomínat.

Vzpomínáte si na výkony Francise Narha v barvách Baníku Ostrava?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články