Baník má stejně jako Sparta nebo Slavia svůj mladý klenot

V posledních letech dostávají na české klubové scéně poměrně často šanci mladí fotbalisté, kteří svým talentem výrazně převyšují ostatní vrstevníky. Na Spartě budiž příkladem za všechny Adam Karabec nebo také Adam Hložek, jenž k A týmu stabilně patří už druhým rokem. Vedení Slavie zase okouzlil osmnáctiletý João Felipe původem z Brazílie. No a co Baník Ostrava? Tam pod přísným, ale spravedlivým dohledem trenéra Luboše Kozla vyrůstá Jakub Drozd, který možná dostane příležitost už v průběhu jarní sezóny.

Baník možná konečně vsadí na dravé mládí

Příprava jednotlivých týmů Fortuna ligy je v plném proudu a nezahálí samozřejmě ani Baník Ostrava, který do jarní části sezóny vstoupí pod vedením nového trenéra Luboše Kozla. Ten byl do klubu povolán zejména kvůli perfektní práci s mládeží a jelikož Baník do rozvoje dětí investuje nemalé finanční prostředky, rád by konečně začal sklízet ovoce své poctivé a dlouhodobé práce. K pomyslnému sběru plodů dost možná dojde už v průběhu jara, protože teprve šestnáctiletý Jakub Drozd se rozehrál do skvělé formy.

V přípravě dostává tento střední záložník dostatek prostoru, rady zkušeného kouče si bere k srdci a na svých nedostatcích se snaží aktivně pracovat. V ostravské fotbalové škole už se dlouho neurodil takový talent. Pohled na jeho dětskou tvářičku vedle Milana Baroše a Jana Laštůvky, jimž oběma táhne na čtyřicet, je sice poněkud úsměvný, nicméně tohle je určitě ta cesta, která povede ke zlepšení práce s mladíky.

Drozd pochází z fotbalové rodiny

Jakub Drozd se rozhodl zasvětit život běhání za kulatým nesmyslem možná i proto, že měl doma skvělý vzor. Jeho otec Petr totiž dlouhá léta hrával právě za Baník Ostrava a současný asistent trenéra Kozla s ním dokonce působil v mistrovském týmu z roku 2004.

Šestačtyřicetiletý vysloužilý obránce společně se svou manželkou dbá na to, aby jejich syn nepropadl nešvarům, které jsou u mladých fotbalistů s obrovskými příjmy běžné. Zároveň chtějí, aby souběžně s kariérou úspěšně absolvoval vysokou školu. Kvůli tomu jej ostatně přeřadili z obchodní akademie na sportovní gymnázium, kde se mu má dostat kvalitnější vzdělávací péče.

Ačkoli Jakub Drozd školní docházku a přípravu rozhodně nezanedbává, v lednu musel kvůli náročné přípravě a soustředění na Maltě několik hodin vynechat. Ani nyní ještě není k dispozici, jelikož ze soustředění odletěl za českou reprezentací do 17 let pod vedením Radka Bejbla. Přestože si žije svůj sen, přílišné množství aktivit mu rozhodně nezávidíme. Přeci jen je těžké obětovat teenagerovské radovánky a pracovat na své budoucnosti. Možná ale právě to dělá sportovce velkými, nemyslíte?