Postaral se o pořádný poprask. Přátelský grizzly z druhého konce světa Ange Postecoglou bleskurychle nakopl Tottenham do čela Premier League. Čím klub i fanoušky očaroval?
Fanoušci Tottenhamu zažívají dlouho nepoznaný pocit euforie. Není se co divit, stačí se podívat na tabulku. Spurs jí vévodí a neporažený londýnský klub navíc předvádí jeden z nejlepších fotbalů v Premier League. Jak se to stalo? Inu, jde o příběh, který je v britské historii běžný. Přišel přistěhovalec z druhého konce světa a daří se mu. Tím přistěhovalcem je Ange Postecoglou.
Od rychlého fotbalu k výmluvám
Řada lidí si neuvědomuje, že před jeho příchodem se Tottenham krčil v temných mracích. Po odchodu Mauricia Pochettina v roce 2019, kdy se Kane a spol. pod vedením argentinského trenéra dostali tak blízko k vrcholu, se klub vehementně snažil udržet nastavenou laťku. Jenže od atraktivního, rychlého fotbalu se kohouti uchýlili k pomalému, nudnému a vyčerpávajícímu omlouvání všeho, co se na hřišti v následujících letech dělo.
Jose Mourinho a Antonio Conte byli najati, aby věrným příznivcům Tottenhamu zajistili trofej, na kterou čekají už dlouhých šestnáct let. Jenže pod těmito „sériovými vítězi“ byli fanoušci Spurs vystaveni příšerným, nudným výkonům a tiskovým konferencím, na kterých tito „vítězové“ říkali fanouškům, že mají štěstí, že je mají. Že za špatné výsledky může klub, a pokud se stalo něco pozitivního, zaslouží si všechny pochvaly.
Grizzly z Austrálie
Když k tomu připočteme ztrátu nejlepšího hráče Tottenhamu všech dob Harryho Kanea a zákaz činnosti jejich fotbalového ředitele na dva a půl roku, je jasné, proč se fanoušci Spurs cítili na dně. Pak ale nastoupil na scénu zachránce. Nepřišel ovšem mladý, vážený miliardář, ale přátelský grizzly z Austrálie, který během krátké doby proměnil celý klub.
Když v létě vyplula na povrch zpráva o novém manažerovi Tottenhamu, kterým byl jmenován Ange Postecoglou, ze všech stran znělo sborové „Kdo?“ doplněné typickým „nezná Premier League, nezvládne ji“. Stačilo by ale trochu zapátrat a zjistili byste, že Postecoglou slavil trenérské úspěchy na všech úrovních.
Dlouhá série titulů
Čtyřikrát dovedl v australské A-League tým k titulu (2x Brisbane Roar a 2x South Melbourne FC). Jokohama Marinos pod jeho vedením vybojovali první japonský titul po 15 letech. V roce 2015 také pomohl Austrálii vyhrát Asijský pohár a skotský Celtic s Postecoglouem vybojoval double a treble. Ale to se samozřejmě nepočítá, že?
Australan, který se narodil v Athénách, výrazně proměnil duši klubu ze severu Londýna. Tottenham potřeboval něco, pro co by se fanoušci mohli nadchnout. Něco, co by oživilo loď bez kormidla, která se točila v kruhu jako špatné cirkusové představení. Postecoglou to dokázal nejen odhodláním k útočnému fotbalu, kterému je oddaný, ale také lidskostí. Například když podpořil Richalisona kvůli jeho psychickým problémům a připomněl světu, že i fotbalisté se vším leskem a penězi také zažívají těžké situace.
Žolík Richarlison
Ange Postecoglou mluví i o tom, že fotbalisté jsou jen lidé, kteří se snaží dělat svou práci co nejlépe. A někdy se jim do cesty připlete život. Je příznačné, že v dalším zápase Richarlison nastoupil z lavičky, aby v 98. minutě proti Sheffieldu vyrovnal a ve 100. minutě nahrál Dejanu Kulusevskému na vítěznou trefu. I to svědčí o jeho mentalitě a empatii.
Fanoušky Tottenhamu také nechává snít. Po obratu s Sheffieldem United byl Postecoglou dotázán, zda by příznivci Spurs měli krotit očekávání ohledně boje o titul. Jeho odpověď? „Rozhodně ne. Ať sní, ať se těší a ať jsou šťastní,“ prohlásil kouč aktuálního lídra Premier League. Zatímco jeho předchůdci by očekávání fanoušků zašlapali do země, on je nechává volně plynout. Chápe, že jeho úkolem je plnit přání fanoušků, ne je drtit. Sebevědomí a upřímnost v jeho odpovědi mu v očích věrných fans dodává další velký kredit.
Maddison? Fantastická posila
Postecoglou změnil klub nejen mimo hřiště, ale i na hřišti, kde v této sezoně předvádí senzační výkony. Spurs jsou na čele ligy, když z prvních deseti zápasů získali více bodů (26) než v kterékoli jiné sezoně Premier League. Jde o jejich nejlepší start do ligového ročníku od sezony 1960/61, kdy slavili double. James Maddison patří s 5 asistencemi mezi nejlepší nahrávače ligy a Heung-min Son je s 8 góly na 2. místě v tabulce střelců (společně se Salahem). Nejenže se novému trenérovi podařilo začlenit posily, ale oživil i hráče, kteří byli odepisováni.
Překvapivé bylo jeho využití Pedra Porra, kterého Postecoglou neváhal vysunout až na pozici středního záložníka. Že to zní bláznivě? Vedle Destinyho Udogieho, který je předním kandidátem na nováčka roku, to ale fungovalo. Dvacetiletý Ital byl neskutečný, ukázal skvělé schopnosti v řadě defenzivních aspektů. Také má v Premier League na kontě čtvrtý nejvyšší počet zákroků. Přesto hlavním vítězem je po příchodu Angeho Yves Bissouma.
Hrrr do protiútoku!
Za reprezentanta Mali zaplatili Spurs loni v létě Brightonu necelých 30 milionů eur (cca 735 milionů korun). Z nějakého důvodu ale Conte nebyl z této posily nadšený. V této sezoně ovšem Bissouma patří k nejlepším záložníkům v lize. Patří mu 3., 9. a 5. místo v počtu zákroků, přihrávek a doteků. Jeho spolupráce s Papem Matarem Sarrem ve středu pole je doslova fascinující. Když se jeden vydá podpořit ofenzivu, druhý se zatáhne a naopak. Tato dvojice umožňuje Tottenhamu kontrolovat hru v míře, jakou dlouho nezažil. S dvojicí obránců, pardon středních záložníků, Porrem a Udogiem za zády, se mohou Bissouma se Sarrem tlačit dopředu, presovat soupeře a vyrážet do protiútoků.
Podle serveru Athletic nyní Spurs častěji zakončují akce do 10 sekund od zisku míče. Mohou za to vysoké pozice Sarra, Bissoumy, Udogieho a Porra. Tato zeď v záloze umožňuje Maddisonovi větší volnost při ofenzivních manévrech. On ale ukazuje i schopnost vrátit se do středu pole, být spojkou v rozehrávce a ne jen čistě finálním hráčem, který připravuje spoluhráčům šance.
Bolesti? Ange je vyřeší
V sestavě Tottenhamu se objevily i slabiny. Maddison musí příliš často ustupovat dozadu, aby propojil hru, protože i přes Bissoumův a Sarrův talent se jim často nedaří prolomit řady přihrávkami. Nákup šestky by Maddisonovi umožnil zůstávat výše a působit chaos v zadních řadách soupeře. Absence skutečného křídla, které se umí prosadit jeden na jednoho, Tottenhamu také škodí. Kulusevski i Richarlison si v nevedou špatně, ale křídlo 1v1 by jednoznačně pomohlo prolomit hluboké bloky a nabídlo další variantu útoku. V týmu Tottenhamu se sice objevují jisté bolesti, stejně jako v každé jiné dosavadní soutěži se jich Ange ujme a všechny je vyřeší.
Ange Postecoglou umožnil fanouškům Spurs jít do každého zápasu s vědomím, že je bude bavit. Od začátku je k nim upřímný a otevřený. Ocenil klub a dal jim naději, čeho by mohli s tímto ostříleným, i když většinu neznámým, veteránem dosáhnout. Dal fanouškům podstatu toho, co by měl každý fotbalový klub svým příznivcům dávat: Radost. A právě to mají fanoušci Spurs na mysli, když říkají, že mají svůj klub zpět.