Arséne Wenger míní, že absence diváků poškozuje fotbal

Fotbalové soutěže po celém světě se kvůli pandemii koronaviru dočasně zastavily, nicméně v posledních dnech už za přísných bezpečnostních podmínek začínají znovu roztáčet svá ozubená kolečka. Někdejší slavný kouč a v současnosti šéf globálního rozvoje fotbalu v mezinárodní federaci FIFA Arséne Wenger říká, absence fanoušků na stadionech může sportu jako takovému hodně ublížit.

Zdroj fotografie: moroccoworldnews.com

Fotbalové soutěže po celém světě se kvůli pandemii koronaviru dočasně zastavily, nicméně v posledních dnech už za přísných bezpečnostních podmínek začínají znovu roztáčet svá ozubená kolečka. Vzpomeňme například na německou Bundesligu, kde se první kolo po nucené pauze odehrálo za vskutku netradičních podmínek. Fotbalisté se museli obejít bez divácké kulisy, která je za normálních okolností pomyslným třináctým hráčem na trávníku. Bohužel se nedá svítit a v podobném duchu se zápasy ponesou minimálně do konce této sezóny. Někdejší slavný kouč a v současnosti šéf globálního rozvoje fotbalu v mezinárodní federaci FIFA Arséne Wenger říká, absence fanoušků na stadionech může sportu jako takovému hodně ublížit.

Prázdné ochozy? Jen jako krátkodobé řešení

Německá Bundesliga se po dvouměsíční pauze konečně vrátila do provozu. Premier League, Serie A a La Liga plánují restart v průběhu měsíce následujícího, ačkoli konečné slovo ještě ani v jednom případě nepadlo. I když se fotbalové zápasy do jednotlivých zemí vrátí, diváci je budou moci sledovat pouze u televizních obrazovek. Jejich přítomnost přímo na stadionech totiž bohužel není z bezpečnostního hlediska možná.

Sedmdesátiletý Arséne Wenger toto rozhodnutí samozřejmě chápe, zároveň ovšem doufá, že jde jen o krátkodobé řešení. Někdejší lodivod londýnského Arsenalu a nyní šéf globálního rozvoje fotbalu v mezinárodní federaci FIFA, že stadiony dlouhodobě uzavřené veřejnosti budou mít neblahý dopad na fotbal jako takový. Celou sezónu v podobném duchu si prý nedokáže představit.

Zdroj fotografie: bleacherreport.com

Rodák z francouzského Štrasburgu dále pronesl, že zdraví obyvatelstva by mělo mít nad finančními zájmy sportovních soutěží a klubů samozřejmě přednost. Zástupci jednotlivých lig by měly v prvé řadě posoudit bezpečnostní rizika a následně teprve určit, zda-li je návrat k ostrým zápasům skutečně reálný. Země jako Belgie, Nizozemsko a Francie už kupříkladu naděje na restart definitivně vzdaly a proto své fotbalové soutěže raději předčasně ukončily.

V České republice dává návrat fotbalu smysl

Nejvyšší česká fotbalová soutěž by se po vzoru Bundesligy či anglické Premier League měla taktéž v dohledné době vrátit, byť ne všichni zastupitelé prvoligových klubů byly jednomyslně pro. Vzhledem k současné epidemiologické situaci v naší zemi však částečný návrat do normálních kolejí dává smysl. Počet nově nakažených se už několik dnů drží pod stovkou, uzdravených naopak přibývá a z hlediska obětí nákazy si na evropské scéně vedeme taktéž velice obstojně. Otázkou ovšem zůstává, jestli stejný stav vydrží i po rozvolnění bezpečnostních opatření, které momentálně probíhá.