Priske je v balíku. Soud mu dal podruhé za pravdu, Antverpy musí dánskému trenérovi zaplatit 12 700 000 korun

Rezignoval sám, nebo ho klub vyhodil? Přesně o to se Brian Priske pře s bývalým zaměstnavatelem. Soud dal podruhé za pravdu dánskému kouči.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Před angažmá ve Spartě působil trenér Brian Priske v belgické lize, kde vedl Royal Antverpy. S klubem si zahrál základní skupinu Evropské ligy (získal 5 bodů) a v Jupiler Pro League dovedl červenobílé na čtvrté místo. S těmito výsledky nebylo vedení Antverp spokojené a po posledním utkání finálové skupiny 23. května zveřejnil klub na oficiálním webu, že ukončil s dánským koučem spolupráci. Smlouvu přitom měl do 31. května. Zatímco belgický klub prohlašoval, že trenér sám rezignoval, Priske si stojí za tím, že byl odvolán.

Nárok na odstupné

V celé soudní při jde o nemalé peníze, konkrétně o 500 000 eur (cca 12 700 000 korun). Brian Priske si na toto odstupné činí nárok na základě podepsané smlouvy. Klub na oplátku požadoval po Priskem 600 000 eur. Tato stížnost ale byla fotbalovým tribunálem v Curychu prohlášena za nepřípustnou. Dánský kouč mezitím zahájil řízení u pracovního soudu v Antverpách, který v březnu 2023 rozhodl v jeho prospěch.

Po vyhazovu z Antverp podepsal Brian Priske smlouvu se Spartou, kterou hned v první sezoně dovedl k titulu.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Antverpy opět vyrazily do protiútoku. Klub se odvolal a požádal pracovní soud, aby prohlásil Priskeho nárok za neopodstatněný a zavázal trenéra k vrácení platu za období od 23. do 31. května 2022. Nyní soudce vynesl rozsudek. Podle pracovního soudu je zřejmé, že k výpovědi došlo z iniciativy Antverp a dánský trenér sám nerezignoval. Ostatně vyhazov dánského trenéra tehdy již nějakou dobu visel ve vzduchu. Navíc už 21. května Gazet van Antwerpen zveřejnil zprávu, že Royal jedná s Markem van Bommelem. Oficiálně ho klub jako nového trenéra představil 26. května 2022. 

Zprávy z WhatsAppu

Soud vycházel i ze zpráv od generálního manažera Svena Jacquese a technického ředitele Marca Overmarse, které poslali Priskemu přes WhatsApp. „Je zřejmé, že oprávněné osoby v rozhovoru dne 19. května 2022 jednoznačně vyjádřily přání ukončit smlouvu 22. května 2022 po zápase proti Unionu (Antverpy vyhrály 1:0),“ uvedl soud. „Skutečnost, že by sám Priske prosazoval výpověď kvůli práci ve Spartě Praha, nebyla dostatečně prokázána,“ stojí v rozsudku.

Ve Spartě má Brian Priske působivou bilanci 51 výher, 14 remíz a 11 porážek.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Pracovní soud nakonec rozhodl, že Antverpy musí Brianovi Priskemu skutečně zaplatit půl milionu eur a soudní náklady. Současný trenér Sparty naproti tomu má vrátit čistou mzdu za období od 23. do 31. května, která činí 14 903 eur (cca 378 tisíc korun). Antverpy ještě mohou podat kasační stížnost. „Stále zvažujeme, co s rozsudkem uděláme,“ řekl mluvčí klubu Erwin Van den Sande pro Nieuwsblad.

Je Brian Priske nejlepším trenérem Sparty v 21. století?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články