Anglie je odhodlanější než kdy jindy před utkáními poklekávat, prohlásil po kritice fanoušků trenér Southgate

                   

11 měsíců. Tak dlouhou dobu již fotbalisté v anglické Premier League před utkáními poklekávají na znamení boje proti rasismu. Gesto, jež od začátku vyvolávalo na sociálních sítích kontroverze, však po návratu fanoušků na stadiony sklízí bučení. 

Výjimkou nebyl ani přípravný zápas anglického národního týmu před evropským šampionátem proti Rakousku. Zhruba osm tisícovek fanoušků na stadionu Riverside Stadium v Middlesbrough tak přihlíželo jak pokleknutí, tak slyšitelnému bučení odpůrců tohoto gesta. I proto se k problematice vyjádřil trenér Albionu Gareth Southgate, podle kterého musí být poklekávání ze strany anglických hráčů zachováno.

Jsme odhodlanější než kdy jindy si před utkáními pokleknout. Akceptujeme, že může docházet k různým nežádoucím reakcím, ale ty budeme ignorovat a budeme pokračovat v tom, v čem jsme začali,“ prohlásil po utkání, které rozhodnul jedinou brankou Bukayoko Saka. Podle Southageta hodlá jeho mužstvo poklekávat i při účasti na evropském šampionátu, kde vyzve Chorvatsko, Skotsko a český národní tým.

Budeme také akceptovat, že bude možné slýchat z hlediště bučení. Jsme připraveni si tím projít. To je náš postoj, který budeme při evropském šampionátu zaujímat,“ dodal na tiskové konferenci. „Ti lidé, kteří na nás bučí by se měli vyzkoušet chodit v botách našich mladých hráčů. Jak by se cítili, kdyby šlo v těch situacích o jejich děti?“ zmínil padesátiletý trenér, který dříve vedl právě Middlesbrough.

Jak informuje britský deník The Sun, podle záložníka Leedsu Kevina Philipse byla řada z jeho spoluhráčů při poslechu bučení z tribun „zmatená a zklamaná“.

i(zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Gesto poklekávání již v březnu letošního roku kritizoval útočník Crystal Palace Wilfried Zaha, podle kterého v boji proti rasismu nepomáhá. „Já osobně cítím, že poklekávání už se stalo prostě jen zbytečným předzápasovým rituálem. Nezáleží totiž na tom, jestli si tam pokleknete, nebo zůstanete stát. Někteří z nás stejně jsou a budou nadále středem rasistických urážek,“ prohlásil.

„Je potřeba zlepšit vzdělávání na školách a sociální sítě by konečně měly začít řádně konat proti lidem, kteří na nich ostatní obtěžují, či je dokonce hrubě uráží. A nejde pochopitelně jen o fotbalisty,“ dodal Zaha, který poklekávání odmítá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články