Anglický pokus Zlína: Jak se na Valašsku dařilo odchovanci West Bromu?

V mládežnických kategoriích byl pravidelným reprezentantem Severního Irska, přesto již v osmnácti letech zvolil neobvyklou cestu. Proč zamířil do Zlína?

i Zdroj fotografie: Your Herefordshire
                   

Z Anglie do Zlína a zpět. Neobvyklou kariérní cestu má za sebou dnes čtyřiatřicetiletý záložník James McQuilkin, který patří k veteránům nižších anglických soutěží. Technicky zdatný záložník strávil téměř kompletní kariéru na rozmezí třetí a šesté ligy, přesto si jeho jméno mohou matně pamatovat také fanoušci největšího valašského klubu. Mládežnický reprezentant Severního Irska se totiž nečekaně jako osmnáctiletý objevil právě ve Zlíně.

McQuilkin je odchovancem proslulé akademie West Bromwiche Albion, z níž v minulosti vzešla velká jména. Mimo jiné kanonýr Nottinghamu Forest Chris Wood, útočník Rangers Kemar Roofe či záložník Cardiffu Romaine Sawyers. Jenže na rozdíl od nich se mladý středopolař nedokázal výrazně prosadit a nastupoval pouze za rezervu. Zdálo se, že jeho pozvolný přechod do dospělého fotbalu nevychází a klub mu oznámil, že si může hledat nové angažmá.

iZdroj fotografie: Your Herefordshire

Tehdy se ozval nečekaný zájemce. Tím nebyl nikdo jiný než fotbalový Zlín, jehož tehdejší šéftrenér a šéf mládeže Jiří Chytrý využil svých kontaktů na britských ostrovech. „James měří jen 170 centimetrů, a to se Angličanům zdálo málo. Proto mu řekli, že si může hledat angažmá. Když jsem se to dozvěděl, pozvali jsme ho a po měsíci se rozhodli, že mu nabídneme smlouvu. Teď už jen domlouváme detaily, vypadá to na roční kontrakt,“ uvedl pro Deník.cz stratég, který dnes působí jako reprezentační asistent Jaroslava Šilhavého.

Po šancích přišel útlum

Netrvalo dlouho a McQuilkin skutečně do valašské metropole dorazil. Osmnáctiletý talent se hned zapojil do tréninkového procesu rezervního týmu a ukazoval své schopnosti. Ve třetiligové rezervě zářil a v lednu se zapojil do přípravy A-týmu. Na jaře 2008 se dokonce dočkal svého debutu v české nejvyšší soutěži. Trenér Pavel Hoftych mu dal šanci v zápasech proti Plzni, Teplicím, Mladé Boleslavi a Viktorii Žižkov, kdy mladík odehrál 98 minut.

Jenže jeho talent jej příliš neohromil. V nadcházejícím ročníku sice odehrál kompletní zápas pod trenérem Josefem Mazurou, jenže Zlín se trápil a na experimenty s mládím nebyl čas. Zlín se topil u dna tabulky a McQuilkin nenastupoval. Talent se přesto neukázal ve špatném světle, za třetiligovou rezervu nastoupil hned ve 35 utkáních a připsal si skvostných 11 branek. Jenže to na další starty mezi tuzemskou smetánkou nestačilo.

Nevrátil se z dovolené

Po zimní přípravě se již McQuilkin v kádru Zlína neobjevil. Nevrátil se totiž ze zimní dovolené a klub s ním rozvázal smlouvu. „Vzkázal nám, že se cítil nedoceněný a málo využitý,“ řekl médiím nový kouč Ladislav Minář. „Pomalými kroky se zlepšoval, ale na nejvyšší soutěž ještě neměl,“ doplnil. Jediný hráč se severoirským původem, který se kdy objevil v Česku, tak v tichosti zmizel zpět do Anglie.

iZdroj fotografie: Your Herefordshire

Tam nastupoval za Hereford United ze čtvrté ligy a posléze putoval po dalších klubech. Zahrál si třetí ligu za Walsall, uvedl se v Torquay, Telfordu či Kidderminsteru. Dlouhovlasý sympaťák dnes obléká dres Telfordu United hrajícího sedmou nejvyšší soutěž. Na zlínské angažmá tak může jen vzpomínat.

Má smysl kupovat mladé talenty ze zahraničí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články