Přípravy na nadcházející kvalifikační duel o mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Anglií vrcholí. V médiích se ovšem kromě předpokládaných sestav a typů na výsledek řeší hlavně výroky některých anglických fotbalistů. Ti se totiž veřejnosti svěřili, že se obávají rasistických urážek na adresu hráčů jiné barvy pleti a domluvili se s trenérem Garethem Southgatem, že v takovém případě bez váhání opustí hrací plochu a odmítnou v utkání pokračovat. Stejným postupem vyhrožují i v Bulharsku, kde zápas odehrají o několik dnů poté.
Angličané jsou v otázkách rasismu nekompromisní
Reprezentační výběr Anglie je zatím v rámci Skupiny A o EURO 2020 naprosto suverénní. Ze čtyř odehraných zápasů odešel se stoprocentním bodovým ziskem a proto do následujících kvalifikačních duelů vstupuje v roli jasného favorita. Jako první se představí v Praze, kde změří síly s Českou republikou a o několik dnů poté zamíří do Bulharska. K oběma venkovním utkáním ovšem angličtí fotbalisté dopředu vyslovili výstrahu, která se týká případného rasismu.
Jak je známo, ve výběru z britských ostrovů se nachází poměrně velké množství hráčů patřících do rasových menšin. Právě proto se hvězdy obávají nevybíravých pokřiků, které kupříkladu nedávno znechutili Romela Lukaku během prvního představení v barvách Interu Milán. Rasismus na stadiony zkrátka nepatří a jedinou cestou, jak toto pravidlo diváky naučit, je učinit radikální kroky. Jaké? Kapitán Harry Kane to popsal následovně:
„Když se to stane jednomu z nás, jako by se to stalo všem. Když se nám něco nebude líbit, odejdeme všichni ze hřiště jako jeden muž.“
S vyjádřením přispěchal také nováček anglické reprezentace Fikayo Tomori, který patří londýnské Chelsea:
„My fotbalisté jsme tady od toho, abychom hráli. Nevhodným chováním na tribunách by se měly zabývat příslušné úřady. Trenér nám řekl, co můžeme očekávat a my se na to dopředu připravili po svém. Někdy prostě musíme jet i do zemí, kde se něco takového naneštěstí děje.“
Jaké kroky už vedení světového fotbalu podniklo?
S rasismem samozřejmě nebojují jen fotbalisté a trenéři, ale také samotné fotbalové organizace. Na všech světových stadionech je aktuálně zavedena třístupňová procedura. Ta spočívá v tom, že rozhodčí nejprve vyzve fanoušky, aby urážlivého povyku zanechali. Pokud budou nadávky i posléze pokračovat, je v pravomoci sudího utkání přerušit. Kdyby ani to nepomohlo, zápas může ukončit úplně.
Otázkou ovšem zůstává, jestli tento postup nebude mít ve výsledku spíše negativní dopady. Některé skupiny fanoušků totiž v posledních letech protestují proti cenzuře, kterou je fotbal dle jejich názoru postižen. Mohlo by klidně dojít k tomu, že nadávky budou vyvolávat schválně a zničí tak zážitek všem ostatním, kteří jen sedí a v tichosti pozorují fotbal.
Foto: cnbc.com