PŘÍBĚH: Když Jürgen Klinsmann přicházel do Anglie, pro fanoušky i tisk byl veřejným nepřítelem číslo 1. Čím si je německý kanonýr získal?
I když Jürgen Klinsmann odehrál v dresu Spurs jen jednu a půl sezony, pro fanoušky Tottenhamu je kultovním hrdinou. Do Anglie přitom přicházel jako veřejný nepřítel číslo 1. Mezi Albionem a Německem vládla těžká rivalita. Ostrované stále měli v paměti semifinále mistrovství světa 1990, ve kterém se útočník podílel na vyřazení Angličanů. Na krátké angažmá na White Hart Lane vzpomíná jen v dobrém. „Zažil jsem tam nejlepší čas svého života,“ řekl útočník Sky Sports News.
Jürgen prukopníkem
Na počátku devadesátých let byl Tottenham prostoupen konflikty a otřesy. Příchod mezinárodní superstar byl pro fanoušky jako sen. Vliv Jürgena Klinsmanna na Premier League ovšem dosáhl mnohem dál. Pomohl nasměrovat ligu k dnešní podobě. A jak se vlastně mistr světa ocitl v anglické soutěži, navíc v průměrném týmu Spurs?
Bylo léto roku 1994, když jachta majitele Tottenhamu zakotvila v Monaku. Klinsmannův byt byl tak blízko přístavu, že kanonýr mohl Alanovi Sugarovi zamávat, když spolu mluvili po telefonu. Na konci hovoru už byl německý reprezentant na cestě na palubu. Jürgen Klinsmann byl v Monaku nešťastný a Sugar potřeboval superstar, aby si získal fanoušky Spurs. Jednání šlo hladce. Během několika hodin byl uzavřen obchod za 2 miliony liber, který způsobil na ostrovech šok.
Hvězda v Tottenhamu?
V té době byl Klinsmann velká hvězda, zároveň ale také nejnenáviděnějším hráčem v Anglii. Německého kanonýra frustroval fotbal pod vedením monackého trenéra Arséna Wengera. Sugarova nabídka pro něj znamenala únikovou cestu. Krizí zmítaný Tottenham byl přesto asi posledním místem, o kterém by muž, jenž právě vstřelil na mistrovství světa 5 gólů, jinak uvažoval.
Kývnout Tottenhamu navíc téměř jistě znamenalo neúčast v evropských pohárech. Proč? Kvůli finančním nesrovnalostem dostali Spurs nejhorší trest v historii anglického fotbalu. Odpočet 12 bodů, pokuta 600 tisíc liber a na sezonu zákaz účasti v FA Cupu. Vyhlídky trenéra Ossieho Ardilese a jeho týmu zkrátka byly chmurné. Klinsmannův příchod signalizoval víc než jen nový podpis. „V tu chvíli byli na světě pravděpodobně jen dva nebo tři hráči na jeho úrovni,“ je přesvědčený celoživotní fanoušek Tottenhamu Theo Delaney.
Klinsmannův dres? Už nemáme
Třicetiletý rodák ze Švábska na jihozápadě Německa před svým přestupem do Monaka rozzářil Bundesligu a Serii A. Kouzlu Jürgena Klinsmanna propadli i příznivci Spurs. Klubu dokonce došly repliky jeho dresu. Při přátelském utkání na Vicarage Road fanoušci Tottenhamu doslova zavalili stadion. „Byli jsme v tom hrozném davu, který se snažil vtlačit na stadion. Šli jsme tam jen proto, abychom viděli Klinsmanna na vlastní oči v dresu Tottenhamu,“ vzpomíná Delaney.
Nadšení z Klinsmannova přesunu do Premier League ovšem nesdíleli všichni. Části britského tisku ho hlavně kvůli MS 1990 obviňovaly ze simulování. V semifinále tehdy Německo vyřadilo Anglii a „hereckou“ roli v tom sehrál právě Jürgen. „Klinsmann byl v té době Neymar, než byl Neymar. Tak jsme se na něj dívali,“ podotkl Theo Delaney.
Až dáš gól, skočíme všichni
Podle kapitána Tottenhamu Garyho Mabbutta Klinsmannovi obvinění tisku vadila. Poradil tedy německému útočníkovi, ať si na tiskové konferenci udělá srandu sám ze sebe. „Jsou v Londýně nějaké dobré skokanské školy?“ odzbrojil novináře útočník. Před prvním ligovým zápasem pak přišli spoluhráči s dalším plánem. „Myslím, že to byl Teddy Sheringham, kdo řekl: „Hele, proč prostě všichni neskočíme šipku? Jürgene, když dáš první gól v klubu, celý tým se sejde na půlící čáře a všichni ji skočíme!“ Skvělý, skvělý nápad,“ poznamenal Mabbutt.
Klinsmann skóroval hlavou a následovala jedna z nejikoničtějších oslav v historii Premier League. Německý útočník navíc důraznou hrou odpověděl na jakoukoli kritiku. Veškerá nenávist se brzy rozpustila. „Stal se tady obrovskou hvězdou, nejen pro fanoušky Spurs, ale pro fotbalové fanoušky obecně, “ uvedl Mabbutt. Jedenáct gólů v jeho prvních deseti zápasech mu přineslo široký obdiv fanoušků i britského tisku.
Jürgen Klinsmann superstar
Přestože Klinsmann zářil, výsledky nebyly optimální. Na konci října pak došlo ke změně trenéra a Tottenham převzal Gerry Francis. „Jedna z nejpozoruhodnějších věcí na Klinsmannově první sezoně ve Spurs často zůstává nezmiňována a nepovšimnuta. V úvodních několika zápasech jsem si všiml, že Sheringham vypadal přítomností Klinsmanna trochu ohromeně. Nemyslím si, že by měl pocit, že je na jeho úrovni. To asi nikdo. Jürgen ale brzy poznal, že je v Sheringhamovi víc, než se zdálo na první pohled a možná i víc, než si uvědomoval on sám,“ zmínil Delaney.
Jen tři porážky ve 25 ligových zápasech podtrhly výrazné zlepšení pod vedením Francise. Klub také vyhrál odvolání proti odečtení 12 bodů a zákazu účasti v FA Cupu. Nakonec Tottenham málem dosáhl na evropské poháry, skončil na sedmé pozici. Velký podíl na tom měli právě Klinsmann s Sheringhamem, kteří dohromady ve všech soutěžích nastříleli 52 gólů. Jízda Spurs v FA Cupu skončila v semifinále, když prohráli s celkovým vítězem Evertonem.
Trpké probuzení z krásného snu
Brzy ovšem měli kohouti o svůj poklad přijít. Při přestupu do Tottenhamu trval Klinsmann na tom, aby ve smlouvě měl klauzuli, která mu umožňovala odejít, pokud se klub nekvalifikuje do Evropy. Telefon z Bayernu přinesl německému kanonýrovi těžké dilema. Ale nešlo v něm o to, jestli opustí White Hart Lane.
V Bundeslize Klinsmann před odchodem do zahraničí hrál za VfB Stuttgart (ve 186 zápasech dal 94 gólů). Mezi oběma zmiňovanými německými kluby panovalo v té době velké nepřátelství. „Svému otci slíbil, že nikdy nepůjde do Bayernu, protože je ze Švábska,“ přiblížil fotbalový expert serveru The Athletic Raphael Honigstein. „Toto je oblast, kde jsou zuřivě hrdí na své vlastní tradice. VfB Stuttgart a Bayern byli tehdy a stále jsou nepřátelé.“
Fotbalista roku
Nakonec ovšem Klinsmann mnichovskému velkoklubu kývl. Hlavní motivací pro něj byla velmi reálná šance vyhrát co nejvíce trofejí. Ještě než zamířil do Německa, zvolili ho angličtí novináři fotbalistou roku. Ukazuje to jeho velikost. Během jediné sezony se z nenáviděné postavy stal miláčkem tisku i fanoušků.
Pro majitele Tottenhamu Alana Sugara znamenal Němcův odchod urážku. Během televizního rozhovoru hodil po reportérovi podepsaný Klinsmannův dres s peprným vzkazem. „S tím bych si nečistil čelní sklo,“ řekl Sugar. Následující tři roky se pro Jürgena ukázaly zřejmě jako nejúspěšnější v kariéře. S Bayernem vyhrál pohár UEFA, když v soutěži dal tehdy rekordních 15 gólů. V létě 1996 pak vedl Německo k vítězství na Euru v Anglii – znovu Albion porazil v semifinále. V následující sezoně pak vyhrál německý titul.
Rytíř na bílém koni
Jenže si nerozuměl s trenérem Giovannim Trapattonim a defenzivní fotbal ho nebavil. Zamířil tedy do Sampdorie, po půlce sezony ovšem útočník znovu měnil dres. Tottenham byl v krizi. Před Vánocemi klesl až na předposlední příčku a když hrozil sestup z Premier League, dokázal Alan Sugar spolknout veškerou zášť. Jürgen Klinsmann opět zamířil White Hart Lane.
Útočníkovi bylo jasné, že jde o jeho poslední sezonu. Před mistrovstvím světa ve Francii, po kterém plánoval odchod do důchodu, potřeboval hrát každý týden. Očekávání fanoušků Spurs ale po čase povadlo, Klinsmann dal v osmi zápasech jen jeden gól a navíc po zlomenině čelisti byl měsíc mimo hru. Skřípala i komunikace s trenérem Christianem Grossem, který měl celkově špatné vztahy s hráči.
Probuzený střelec
„Jürgen hrál každý zápas a bylo to téměř navzdory Christianovi. Nebyl to stejný hráč jako před dvěma lety, trochu stárnul, ale stále byl fantastický,“ uvedl bývalý záložník Tottenhamu David Howells. Když se Spurs dostali do zoufalé situace, začal Klinsmann opět zářit. Jeho góly proti Liverpoolu, Crystal Palace a Newcastlu znamenaly důležité body, které daly kohoutům naději na záchranu.
V předposledním kole zamířil Tottenham na hřiště Wimbledonu, přímého rivala v boji o záchranu. Klinsmann se toho slunečného odpoledne stal superhrdinou Spurs. Jeho čtyři góly a dvě asistence při vítězství 6:2 znamenaly udržení v Premier League. „To je zápas, na který fanoušci Tottenhamu nikdy nezapomenou. Hlavně ti, kteří tam byli. Jde o jeden z těch okamžiků, které si uchováváte v paměti – čas, kdy Jürgen Klinsmann zachránil klub před velkým pádem,“ doplnil Delaney.
Rozlučka s gólem a šipkou
Naposledy Jürgen Klinsmann ohromil věrné White Hart Lane při rozlučkovém utkání na klubové úrovni (1:1 se Southamptonem) gólem a svou typickou skokanskou oslavou. Jak v Tottenhamu začal, tak i skončil. Zanechal za sebou hodně hlubokou stopu. „Klinsmann byl v Anglii jakousi mimořádnou hodnotou. Zcela jiný typ osobnosti než u standardního fotbalisty, na kterého jsme byli zvyklí. Ve skutečnosti to byl silný a inteligentní charakter. Měl všechno promyšlené, věděl, co chce dělat a kam jde. Nehodlal dělat nic, co by mu stálo v cestě,“ shrnul celoživotní fanoušek Spurs.
Klinsmann strávil v Premier League dohromady pouze 18 měsíců. Pro fanoušky Tottenhamu byl jasnou jiskrou v temných časech, ale jeho odkaz v anglické lize dosáhl mnohem dál. „Je nepochybně pravda, že Klinsmann byl tak trochu průkopníkem. Šel do Premier League v době, kdy to nebylo nutně považováno za velmi okouzlující místo pro evropské superhvězdy na vrcholu jejich sil,“ má jasno Honigstein.
Pomohl celé Premier League
Delaney nabídl další rozměr Klinsmannova přínosu: „Rozhodně si myslím, že byl průkopníkem v tom, jak udělat anglický fotbal méně izolovaným, méně nepřátelským vůči zahraničním hráčům a zahraniční fotbalové kultuře. Stali jsme se nejlepší ligou na světě a lidé jako Klinsmann tomu v té době a na počátku 90. let rozhodně pomohli.“