Andrea Stramaccioni se chystá pohřbít další klub

                   

Italský trenér Andrea Stramaccioni přicházel do tuzemské Sparty Praha s pověstí muže, který zničí všechno, co se mu připlete do cesty. Jeho předchozí angažmá skončila naprostou katastrofou a jinak tomu samozřejmě nebylo ani v případě českého fotbalového velikána. Odcházel jako nenáviděná osoba, z jejíž práce se klub dodnes nemůže vzpamatovat. Od té doby, co se od Daniela Křetínského dočkal předčasného vyhazovu, se zatím neobjevil žádný hrdina, který by italské „štístko“ zaměstnal. To se ale možná v nejbližších dnech změní, jelikož prý přišla nabídka z Íránu. Kdo o Stramaccioniho vlastně stojí a jak vypadá pohled na jeho dosavadní trenérskou kariéru?

Exotické fotbalové soutěže v poslední době lákají

Andrea Stramaccioni není jediným nám známým koučem, který dostal v posledních letech nabídku trénovat v Íránu. Shodou okolností se v tamní lize objevil také Jiří Saňák, který momentálně plní roli asistenta hlavnímu trenérovi Sigmy Olomouc Václavu Jílkovi, jenž by podle spekulací mohl v brzké době mohl zkusit štěstí ve Spartě. Saňák se před dvěma lety objevil na téže pozici právě v klubu Tuttomercato, do něhož by Stramaccioni mohl zamířit. Chlapci by si tak v podstatě vyměnili stanoviště.

Tuttomercato je pravidelným účastníkem nejvyšší íránské soutěže Persian Gulf Pro League, letos sezónu zakončil na třetí příčce. Nyní musí řešit otázky kolem nového hlavního trenéra, protože německý lodivod Winfried Schäfer byl ještě před koncem ročníku suspendován. Oči vedení klubu se upírají k Italovi, který se stále nachází v české metropoli a čeká na další výzvy. Nemá navíc kam spěchat, kontrakt se Spartou mu poběží až do konce června, protože se proti brzkému konci pojistil skvěle postavenou smlouvou. V novém působišti by měl podle postupných informací podepsat na tři roky a přijít si na slušné peníze. Jenže opravdu si je po předešlých vystoupeních zaslouží?

Kam Stramaccioni přišel, tam to hořelo (a hoří dodnes)

O trenérském umu italského kouče se dlouhou dobu vedou vášnivé debaty a většina fotbalových fanoušků se přiklání k výrazně negativnímu hodnocení. Stramaccioni přitom začínal poměrně slibně, nejdříve působil jako trenér juniorky AS Řím, se kterou v horizontu šesti let vybojoval dva tituly. Posléze dostal příležitost rok pracovat s mládeží konkurenčního Interu Milán, kde si také nevedl špatně.

Zlom v jeho kariéře nastal poté, co byl z A-týmu Interu „odejit“ Claudio Renieri. Vedení klubu muselo akutně hledat náhradníka a nejjednodušší řešení se nabízelo ve vlastních řadách. Stramaccioni vydržel jako hlavní trenér milánského celku 14 měsíců. Brzy ovšem vyhořel, v evropských pohárech jeho svěřenci fatálně propadli a 9. místo v domácí lize bylo také ostudné, takže se posléze stěhoval do Udinese.

V Udinese vydržel taktéž jen jeden rok, kdy dovedl tým k „senzační“ šestnácté příčce Serie A. Následné působení v řeckém Panathinaikosu opět skončilo předčasně, protože klub s ambicemi v Evropské lize uhrál ze šesti zápasů pouhý jeden bod. Poslední působení Stramaccioniho v pražské Spartě snad ani není potřeba přibližovat, protože fanoušci mají hořkost v ústech ještě dnes…

Foto: skysports.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články