Alex Král se ve West Hamu trápí. Vysvobodí jej nečekaný zájemce?

KOMENTÁŘ: Šlápnutí vedle. Tak by se dalo popsat hostování českého reprezentanta Alexe Krále v anglickém West Hamu United. Vytrhne mu trn z paty v létě nečekaný zájemce?

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Jeho přestup do anglického West Hamu United vítali fanoušci londýnského celku s nadšením. Hostování kmenového hráče ruského Spartaku Moskva, který za něj pražské Slavii zaplatil před dvěma lety téměř 300 milionů korun, totiž dávalo smysl všem stranám. Třiadvacetiletý Alex Král toužil po posunu v kariéře do aktuálně nejsledovanější západoevropské ligy, kladiváři chtěli opět obnovit úspěšnou českou cestu do Stratfordu.

Pro mladého reprezentanta šlo o další velký skok v kariéře, ještě v prosinci 2018 totiž hájil barvy Teplic. O půlrok později zářil v červenobílém dresu na evropské půdě proti Chelsea nebo Seville a vysloužil si po pouhých devíti měsících v Edenu přesun do Spartaku Moskva. Není proto jasné, zda výkonnostní skok z Ruska do nejnáročnější evropské fotbalové soutěže nebyl až příliš velký.

iZdroj fotografie: El Loko, CC BY 4.0

Už v prvních týdnech Králova angažmá totiž bylo jasné, že Vladimíra Coufala a Tomáše Součka se mu napodobit nepodaří. Oba zmiňovaní těžili ze svého fyzického fondu dlouhodobě budovaného v barvách sešívaných, a i s notnou dávkou štěstí vklouzli během několika týdnů do základní sestavy. Stejnou úvodní šanci dostal také Král a podepsal se pod vítězství nad Manchesterem United ve třetím kole EFL Cupu.

Nehrát? Je to pro mě nové, přiznal

Jenže na Old Trafford předvedl spíše průměrný výkon a o týden později na ligové scéně se už na hřiště nedostal. Mizérii a nulovou herní praxi na podzim přerušovaly jen utkání Evropské ligy, ve kterých odehrál celkem 120 minut a jedna jediná minuta v Premier League proti Watfordu. „Samozřejmě je to pro mě těžké. Nikdy jsem nebyl v situaci, kdy bych nehrál. Je to pro mě nové,“ svěřil se v lednu ruskému deníku Expres.

iZdroj fotografie: Tadeáš Bednarz, CC BY-SA 4.0

Vím, co ode mě trenér chce a znám jeho plán. Potřebuji na sobě pracovat a využít šancí, které dostane. Čekám na šanci a jsem připravený,“ dodal. Přesto je otazníkem, zda skutečně skotský stratég David Moyes dá českému reprezentantovi do konce ročníku výraznější šanci. Zkušený trenér totiž svými kroky v uplynulých zápasech jasně ukázal, že s Králem příliš nepočítá a raději volí taktickou změnu, než aby jej poslal na trávník.

Řešení? Nabízí se Francie

Teoretickou nadějí třiadvacetiletého rodáka ze slovenských Košic je absence Tomáše Součka nebo Declana Rice. Právě tato dvojice defenzivních záložníků se totiž dostala do skvělé formy a kouč Moyes jim dopřává plnou zápasovou porci. V opačném případě zůstává velmi nepravděpodobné, že by West Ham skutečně v létě aplikoval přestupovou opci a zaplatil ruskému klubu více než 355 milionů korun.

Setrvání v ruské Premier Lize by však bylo i vzhledem k současné geopolitické situaci krokem zpět. Důležitým letním úkolem jeho hráčské agentury tak bude najít západoevropský klub, ve kterém se může plně rozvíjet a zároveň bude stabilně nastupovat. Ač v uplynulých měsících spíše paběrkoval, jeho kvalita je stále neoddiskutovatelná. Řešením by mohl být ku příkladu přestup do francouzského Montpellieru, který o něj má podle serveru Footmercato zájem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články