Alex Ferguson a jeho pět nejlepších nákupů pro Manchester United

i Foto: talksport.com
                   

Alex Ferguson je trenérskou legendou, která na lavičce slavného anglického Manchesteru United stála sedmadvacet sezón. Roku 2013 se tato tradiční spolupráce definitivně rozvázala a Sir odešel na zasloužený odpočinek. I tak je ale stále ikonou, na níž budou ještě mnohé generace s obdivem vzpomínat. Ferguson měl tu čest trénovat velké množství slavných hráčů a některé dokonce sám přivedl. Jaké přestupy se mu povedly nejvíce?

5. místo – Wayne Rooney

Devatenáctiletý mladík z Evertonu v roce 2004 upoutal řadu významných klubů.  Manchester United v čele s Alexem Fergusonem byl za něj tehdy ochotný zaplatit částku, která mohla na první pohled vypadat naprosto šíleně. Rooney přišel za astronomických 25 milionů liber. Vyplatila se tato investice? Posuďte sami – jedno vítězství v Lize mistrů i Evropské lize, pět titulů mistra Premier League, dva skalpy anglického poháru a tři prvenství v Community Shield. To vše Rooney korunoval celkem 183 soutěžními brankami. Ačkoli ke konci svého angažmá víceméně vařil z vody, léta slávy mu nikdo neupře.

4. místo – Peter Schmeichel

Dánský brankář Peter Schmeichel strávil v Manchesteru United bezmála deset let a Sir Alex Ferguson jeho přestup dodnes označuje za nákup století. A má určitě pravdu. Ačkoli soutěží prošla celá řada slavných gólmanů včetně českého rodáka Petra Čecha, Schmeichel nad nimi jednoznačně vynikal a v prestižní anketě nejlepších evropských brankářů zaujal třetí příčku. Získal celkem pětkrát ligový titul, třikrát FA Cup, vyhrál Ligu mistrů i Superpohár UEFA. Manchester za něj utratil pouhých 550 tisíc liber, což je vzhledem k odvedené práci nadstandardně vydařený obchod, nemyslíte?

3. místo – Roy Keane

Legendární irský útočník prošel poměrně velkým množstvím klubů, nejvýraznější stopu však zanechal ve slavném Manchesteru United. Výrazně přispěl ve skalpu v Lize mistrů, získal pět ligových titulů a čtyřikrát ovládl FA Cup. Jako hráč podával sice poměrně nevyrovnané výkony, nicméně v důležitých chvílích nikdy nezklamal a podržel tým, i když se mu nedařilo. Platil za velkého bojovníka, který si jde tvrdě za svým. Po skončení kariéry se vrhl na trenérskou dráhu, kde si počíná neméně úspěšně.

2. místo – Cristiano Ronaldo

Asi jsme si dovolili hodně, když jsme neskutečného Cristiana Ronalda zařadili na druhé místo nejlepších nákupů Alexe Fergusona. Ten se Old Trafford objevil vcelku mladý, z domácího Sportingu Lisabon přestoupil v osmnácti letech. Manchester United za něj zaplatil 12 milionů liber a investice se mu vrátila maximálně. Ronaldo během svého důležitého životního milníku v Premier League nastřílel ohromných 108 bodů a posbíral celkem 33 individuálních ocenění. Navíc se mu daří i na jeho dalších štacích jako byl Real Madrid nebo nyní Juventus Turín.

1. místo – Eric Cantona

Francouzský útočník přestoupil do kádru Machesteru United v tom nejhorším možném období. Klub totiž nepodával kvalitní výkony a Alex Ferguson byl horkým kandidátem na vyhazov. Za 1,2 milionu liber se ovšem povedlo dotáhnou zázračný přestup, který změnil průběh nejen jedné sezóny. Eric Cantona během pěti let nastřílel neskutečných 150 branek a přispěl k řadě týmových úspěchů. Přinesl přesně to, co v té době bylo potřeba – agresivitu a bojovnost. Ferguson zpětně několikrát pronesl, že na tento přestup je náležitě hrdý a považuje jej za svůj vrchol.

Foto: talksport.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články