Africký pohár národů s hráči z českých klubů?

i Foto: slavia.cz
                   

Africký pohár národů je prestižní fotbalovou akcí, která sice není v našich končinách tak ostře sledovaná, nicméně zástupy slavných fotbalistů v barvách jednotlivých národních celků rozhodně nejsou zanedbatelné. Příkladem za všechny je například Bony Wilfried, který v minulosti prošel pražskou Spartou a posléze zamířil na pouť kluby anglické Premiere League. I v českých vodách se nacházejí fotbalisté, kteří by svým zemím mohli na očekávaném turnaji výrazně pomoci. Simon Deli, stoper Sešívaných, se do nominace Pobřeží Slonoviny po vzoru zmíněného Wilfrieda sice nedostal, ale ostatní stále mohou mít více štěstí. Tušíte, o koho se vlastně jedná?

Kamso Mara

Čtyřiadvacetiletý záložník je momentálně jednou z výrazných tváří Slovanu Liberec. Ještě předtím, než do týmu pod Ještědem přestoupil, si prošel nižšími soutěžemi, nejdříve nastupoval za Vlašim a posléze v barvách Vysočiny Jihlava. Angažmá v Liberci se dá zatím považovat za vrchol jeho kariéry. Vinou zranění zasáhl pouze do 19 zápasů, jinak je vysoce pravděpodobné, že by tvořil článek základní jedenáctky ve všech utkáních.

Vstřelil jeden gól, obdržel čtyři žluté karty. Pochází z Guiney, která mezi africkými zeměmi ve fotbalu rozhodně nedominuje a proto by mohl dostat šanci zahrát si proti velkým hvězdám. Vše záleží na to, jestli někdo vypadne z aktuální nominace, ve které se objevil pouze jako náhradník.

Isaac Muleme

Šestadvacetiletý krajní obrácen je znám poměrně úzkému počtu českých fanoušků, jelikož nastupuje v barvách druholigového Žižkova. Tam působí poměrně krátce, zatím stihl odehrát jen sedm zápasů, v nichž toho příliš nepředvedl. Ještě předtím hrával nejvyšší egyptskou soutěž.

V reprezentaci rodné Ugandy se objevil ve dvou zápasech z posledních čtyř let, nyní byl zařazen do širšího výběru. Možná se mu tedy nakonec podaří přesvědčit trenéry, že jeho zkušenosti a talent najdou v rámci Afrického poháru národů své uplatnění. Je to však poměrně nepravděpodobné, to samozřejmě uznáváme.

Michael Ngadeu

Na úplný závěr jsme si nechali fotbalistu, který má svou účast na prestižní mezinárodní akci jako jediný jistou. Stoper SK Slavia Praha Michael Ngadeu patří mezi nejlepší zahraniční akvizice v novodobé historii českého fotbalu. Spolu se Simonem Delim utvořil neprostupnou zeď, která si poradila s většinou útočných akcí soupeřů. Nastoupil do 29 zápasů české nejvyšší soutěže, nevynechal ani důležitá klání v rámci evropských pohárů (Slavia bojovala o Ligu mistrů i v Evropské lize). V národním výběru Kamerunu dokráčel v posledním Africkém poháru národů až na vrchol. Není tedy překvapením, že základní stavební článek družiny trenéra Clarence Seedorfa tvoří i nyní.

Nyní osmadvacetiletý bek v minulosti dokonce nastupoval i s kapitánskou páskou, nicméně tuto úlohu nejspíš pro šampionát převezme některý z povolanějších mužů. I tak bude jeho přínos pro Kamerun v mnoha ohledech (stejně jako v letech minulých) opravdu zásadní.

Foto: slavia.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články