Adrian Mutu, Chelsea a kokain. Jak rumunskou legendu zastavila 400 miliónová pokuta

                   

Patří mezi nejznámější rumunské fotbalisty, pro řadu fanoušků je legendou. Přesto zůstává na kariéře dnes dvaačtyřicetiletého Adriana Mutu stále viditelná kaňka v podobě ukončení jeho angažmá na britských ostrovech. V současnosti trénuje rumunskou jednadvacítku a věří, že se z jeho chyb dokážou poučit i jeho současní svěřenci. „Myslím si, že jsem tou správnou osobou, protože vím, co se může stát, pokud má hráč problém s disciplínou,“ prozradil pro BBC Sport.

Ale vraťme se zpět na začátek příběhu. Mutu patřil na přelomu tisíciletí k perlám rumunského fotbalu, již ve dvaceti letech nasázel v dresu Dinamo București v 25 utkáních 25 branek a vysloužil si přestup do italského Interu Milán. V tehdejším celku plném hvězd se však mladý Rumun příliš neprosazoval a proto o rok později zamířil za necelé 4 milióny eur (104 miliónů korun) do Verony.

Na Stadio Marcantonio Bentegodi zářil. V průběhu dvou sezón se stal základním stavebním kamenem týmu a vysloužil si i nominaci do národního týmu, ale ani jeho dvanáct branek nezachránilo Hellas Verona od sestupu do nižší soutěže. Posléze Mutu zamířil do Parmy, dalšího z italských celků, kde dokázal naplno využít svůj potenciál. Za jedinou sezónu stihnul nasázet 22 branek a bylo jasné, že se blíží velký přestup.

Abramovićova nová Chelsea

Spekulovalo se o zájmu Chelsea, kterou v té době přebíral ruský miliardář Roman Abramović a která lovila právě produktivní hvězdy Serie A. V srpnu skutečně Mutu do Anglie přestoupil, ze Stamford Bridge zamířilo do Parmy 22,5 miliónů eur (588 miliónů korun) a očekávání od čtyřiadvacetiletého křídelníka byla veliká. Rodák z Călinești předváděl v dresu Blues stabilní výkony, které stačily na druhou příčku Premier League.

Po sezóně však do klubu vstoupil čerstvý vítěz Ligy Mistrů José Mourinho, mezi jehož oblíbence Mutu zdaleka nepatřil. Portugalský kouč několikrát obviňoval Rumuna z předstírání zranění, v září 2004 pak testy na drogy odhalily v krvi mladého útočníka kokain. „Kategoricky odmítám, že jsem závislý na kokainu. Jediný důvod, proč jsem si ho vzal, bylo zlepšení sexuálního zážitku,“ tvrdil tehdy.

444 miliónů korun

FIFA udělila rekordní sedmiměsíční trest, s vysokou akvizicí ukončila spolupráci. Poté přišli na řadu právníci, Chelsea v čele s Abramovićem totiž žádala vysokou kompenzaci.

Té bylo po vleklých procesech nenávratně vyhověno a po několika letech nakázala FIFA zaplatit rumunskému reprezentantovi astronomických 17 miliónů eur (444 miliónů korun) jako pokutu anglickému klubu. Mezitím však stihnul Mutu přestoupit do italského Juventusu, stát se pátým nejúspěšnějším střelcem v historii Fiorentiny, zahrát si francouzskou Ligue 1 i ukončit kariéru v rodném Rumunsku.

Dnes působí jako kouč tamní jednadvacítky a věří, že má mladým hráčům co nabídnout. „Prošel jsem si těžkými momenty, ale dokázal jsem se vrátit silnější. Pokud jeden z mých hráčů udělá chybu, budu apelovat, aby ji neopakoval a poučil se z ní,“ zakončuje dnes pro BBC Sport.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Bazarové brouzdání: Auto, které vyděsilo důchodce a zklamalo tunerskou scénu. Dnes jde o ojedinělou ojetinu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel