Absolutně nejlepší střelci nejvyšší české fotbalové ligy (3. část)

                   

Blížíme se do finále! Seznam nejlepších střelců české nejvyšší fotbalové soutěže doposud představil osm velkých jmen, dalších pět jich ale ještě stále zbývá. Kdo v žebříčku stanul až na samotném vrcholu?

5. místo – Luděk Zelenka

Pětačtyřicetiletého Luďka Zelenku má jistě většina z vás mladších ročníků zafixovaného jako sportovního komentátora. Ještě předtím ovšem předváděl skvělé výkony i na fotbalových trávnících. První ligu poprvé okusil v barvách Jablonce, poté pokračoval přes Viktorii Žižkov, Slavii, Teplice, Blšany, Brno a krátkou zastávku v zahraničí (rakouské FC Kärnten) až do kádru pražských Bohemians. Ještě, než definitivně pověsil kopačky na hřebík, stihl v českých vodách nastřílet 92 branek a o fous mu tedy uniklo zařazení mezi členy Klubu ligových kanonýrů. I tak je jeho počin natolik významný, že si vysloužil celkové páté místo

4. místo – Stanislav Vlček

Ačkoli s fotbalem začínal v konkurenčních Bohemians, největší stopu zanechal v historických memoárech Slavie. Dnes už třiačtyřicetiletý Stanislav Vlček má za sebou skutečně bohatou kariéru korunovanou dvěma zahraničními angažmá (FK Dynamo Moskva, RSC Anderlecht) a také českým ligovým titulem mistra právě se Slavií. Kromě sešívaného a klokaního dresu oblékal také barvy Olomouce nebo Českých Budějovic. Ani reprezentace mu nebyla zapovězena, odehrál v ní 14 zápasů. Do dějin se nesmazatelně zapsal svými 94 brankami.

 3. místo – Libor Došek

Nyní jsme se konečně dostali k udílení medailí. Tu bronzovou si od nás za celkem 125 branek odnáší Libor Došek, jehož bohatá sportovní cesta odstartovala v rodném Brně, ačkoli největších osobních úspěchů dosáhl až později. Přes Chmel Blšany a Slovan Liberec se totiž později dostal až do Sparty, kde stanul u zisku dvou důležitých domácích pohárů. Jeden přidal i předtím v Liberci. Absolutně největší střeleckou potenci ovšem předvedl až na sklonku kariéry, kdy pět let působil na Slovácku. Tam zvládl vsítit téměř polovinu svého celkového počtu branek!

2. místo – Horst Siegl

Jméno Horsta Siegla se stalo doslova synonymem pro tuzemskou soutěž, tak významnou roli v ní hrál. Na kontě má neskutečných jedenáct ligových titulů se Spartou, čtyři z nich dokonce získal ještě za dob Československa. Kdybychom se podívali na výčet jeho branek i v tomto období, neměl by Siegl v žebříčku střelců konkurenci. Naším cílem ovšem bylo nastínit kanonýry samostatné české soutěže, takže nám nezbývá nic jiného, než Siegla s celkem 134 brankami posadil na stříbrný trůn.

1. místo – David Lafata

Na absolutním vrcholu ligových střelců stanul člověk, jehož postava ještě začátkem minulého roku pobíhala po trávnících a snažila se pálit jednu branku za druhou. David Lafata se z pohledu českých měřítek naprosto vymykal kontrole. Skvělé výkony odváděl v Jablonci i posléze ve Spartě. Reprezentační trenéři na něj taktéž hodně sázeli, dostával šanci před mladšími kolegy ze zahraničních soutěží. Měl na dosah pokoření mety 200 ligových branek, nakonec ovšem skončil těsně před branami. Profesionální kariéru ukončil loni v létě a na kontě v té chvílí měl 198 branek, což v blízké době určitě jen tak někdo nepřekoná!

Foto: wikivividly.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články