A dost. Tři důvody, proč by se měl Baník zbavit Pavla Hapala

GLOSA: Absence herní kvality, důrazu i bojovnosti. Trápení ostravského Baníku pokračuje a výrazně je pod něj podepsán také trenér Pavel Hapal.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Krize, kterou klub pod novým majitelem Václavem Brabcem ještě nezažil pokračuje. Ostravský Baník se nadále propadá tabulkou a z osmi jarních duelů zvítězil pouze v jednom. Neuspěl ani proti papírově slabším soupeřům v podobě Zlína, Pardubic nebo Hradce Králové. Poslední kapkou bylo vystoupení proti českobudějovickému Dynamu, kde Slezané předvedli tragický výkon a definitivně se zařadili po bok klubů bojujících o holé udržení mezi elitou.

Výrazný podíl na neúspěších má také trenér Pavel Hapal, který zatím odkoučoval na lavičce Baníku Ostrava patnáct utkání. A zřejmě přidá další. Třiapadesátiletý stratég se stal hlavním trenérem v průběhu podzimu, kdy jej klubové vedení přivedlo jako náhradu za Pavla Vrbu. Slezané chtěli Hapala získat již v létě, tehdy ještě v tandemu s Radoslavem Kováčem. Hapal měl do týmu přinést zkušenosti, Kováč zase nasazení a progresivní přístup.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Po Vrbově odvolání však dorazil jen Hapal, což se nyní ukazuje jako výrazný problém. Právě nasazení v boji o záchranu je totiž jedním z aktuálních bolavých míst mužstva a jedním z důvodů, proč by nemělo jeho trenérské angažmá pokračovat. Baník totiž v posledních týdnech nepředvedl zhola nic, co by mluvilo o opaku. Překvapivá byla i domácí porážka proti pražské Spartě, při které hráči na rozdíl od vyprodaných tribun zdaleka nepředvedli dostatečné nasazení.

Chybějící herní tvář

Druhým důvodem je samotná herní tvář. V posledních utkáních se totiž nezdálo, že by problémem trenéra Hapala byly pouze výsledky a dařilo by se budování herních mechanismů. Baník se spoléhá na nedostatečnou individuální kvalitu a nákopy, zdaleka však nepůsobí jako kompaktní mužstvo. Je sice pravdou, že kádr zdaleka nedosahuje kvalit boje o pohárové příčky.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Tým, v němž působí slovenský reprezentant Ladislav Almási, Srdjan Plavšić či zkušený Jiří Klíma by však měl papírově jednoznačně působit ve klidných vodách středu tabulky. Třetím důvodem je stavění na starých fotbalových metodách. Tým náhle opustil asistent kouče David Oulehla, který chtěl stavět na datech a moderním přístupu práce z mládeží. Posléze se ukázalo, že se po Vrbově odchodu v klubové hierarchii propadl až na místo třetího asistenta a podle svých slov téměř nedostával prostor ovlivnit hru týmu.   

Nulová vize

Baník se zkrátka vrátil opět na začátek. Touží po pohárech, ale bojuje o záchranu. Bez jasné vize, zda chce stavět na odchovancích či ostřílených jménech jako Srdjan Plavšić, která v létě odejdou. Bez náznaku, jakým fotbalem se chce prezentovat. Po nepovedené éře Luboše Kozla, Bohumila Pánika či Ondřeje Smetany tak přišla ještě nepovedenější. Právě proto by Pavel Hapal měl klub opustit.

Měl by se Baník zbavit Pavla Hapala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články