930 milionů? Nejhorší posila historie, nadávali mu fanoušci Chelsea. Vydržel rok

STORY: Patřil mezi nejlepší světové stopery a měl být výraznou osobností obrany. Proč posila za téměř miliardu korun na Stamford Bridge vydržela jen rok?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není všechno zlato, co se třpytí. Londýnská Chelsea musela loni v létě řešit složitou situaci. Ač na Stamford Bridge dorazili noví majitelé v čele s americkým podnikatelem Toddem Boehlym, mužstvo výrazně oslabilo. Třetí celek předešlého ročníku totiž opustily hned tři z výrazných osobností defenzivy – Antonio Rudiger zamířil do Realu Madrid, Marcos Alonso a s Andreas Christiensen se upsali Barceloně. Bylo tak jasné, že Chelsea musí nutně získat stopera.

Volba nakonec padla na senegalského stopera Kalidou Koulibalyho. Tehdy třicetiletý stoper měl nálepku jednoho z nejlepších světových stoperů. Během osmi let strávených v Neapoli okolo něj kroužila řada velkoklubů, vedení Italů jej však nechtělo pustit za žádnou cenu. Důrazný bek byl totiž skálou, vůdcem defenzivy, lídrem, který se často nebál pustit se do ofenzivních výpadů. Jenže jeho forma s lety mírně uvadala.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc bylo velkým otazníkem, kolik let na vrcholu mu zbývá. Vzhledem k jeho fyzickému a rychlostnímu pojetí hry se totiž zdálo, že závěr jeho kariéry se pomalu přibližuje. Neapol však věděla, že Chelsea stopera nutně potřebuje a nechtěla Koulibalyho uvolnit lacino. Nakonec kývla na nabídku okolo 33 milionů liber, tedy v přepočtu blízko miliardy korun. Segenalec dostal astronomickou smlouvu a rázem patřil mezi nejlépe placené hráče celé soutěže.

Úzkostný, nervózní a křehký

Jenže od prvních utkání bylo jasné, že Koulibalyho schopnosti nejsou, co bývaly. Často chyboval, vypouštěl souboje a kazil rozehrávku. Není proto divu, že vypadával ze sestavy. Často sklízel kritiku fanoušků, někteří z nich ho dokonce označili za „nejhorší posilu v historii“. Bývalý reprezentant Ian Wright mluvil o jeho hře, jako o „úzkostné, nervózní a křehké“. Segenalci nepomáhala ani výměna trenérů. Během roku jej totiž vedl jak Thomas Tuchel, tak Graham Potter a posléze Frank Lampard.

Na Stamford Bridge nakonec vydržel jen rok, než přišlo vysvobození ze Saúdské Arábie. Za více než poloviční částku odešel do Al Hilalu a vedení Chelsea mohl spadnout kámen ze srdce. „Premier League byla fantastická, nelituju toho. Všichni čekali Koulibalyho z Neapole, ale já si nemyslím, že by moje sezóna byla zas tak špatná. Potřeboval jsem čas, který jsem nedostal. Nerad sedím na lavičce a nic nedělím, proto jsem s odchodem neváhal,“ prohlásil pro Corriere dello Sport.

Zda Koulibalyho zradily přehnané očekávání vzhledem k jeho výkonům v Neapoli zůstává velkým otazníkem. Faktem však je, že nebyl jediným trápícím se hráčem. Chelsea totiž loni skončila až na dvanácté příčce, vypadla ve třetím kole FA Cupu i ligového poháru. Navíc šlo o nejhorší výsledek Chelsea za posledních devatenáct let.

Byl Kalidou Koulibaly pro Chelsea přešlapem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články