15 let bez fotbalu a pokuta 1 000 000 Kč pro třetiligového hráče. Trest mi přijde absurdní, uvedl potrestaný

Nebývale vysoký trest udělila Etická komise FAČR fotbalistovi, který se měl podílet na uplácení a ovlivňování fotbalových zápasů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nezvykle tvrdý trest udělila na konci ledna etická komise FAČR třetiligovému fotbalistovi Michalovi Hladíkovi. Společně s Filipem Firbacherem a Javierem Nerudou měli být zapleteni do ovlivňování zápasů a nabízení úplatků nejen rozhodčím. Firbacher s Nerudou vyfasovali zákazy činnosti ve fotbale na 30 resp. 18 měsíců a oba mají zaplatit pokutu 20 000 Kč. Hladík dopadl mnohem hůře. Ve fotbale nesmí působit 15 let a k tomu dostal milionovou pokutu. Připomíná, že rozhodnutí etické komise je nepravomocné a že se odvolal.

Soudy: Nevinen, FAČR: Vinen

Po zveřejnění trestů o kauze informovala všechna média. „Kvůli nepravomocnému rozhodnutí etické komise a následnému vydání komuniké jsem byl odsouzen všemi médii. Ale soudy již předtím rozhodly o mé nevině a já upřímně sám nevím, jak mám více dokázat, že jsem nic neprovedl,“ řekl Michal Hladík Deníku a přiznal, že ho trest šokoval. „Přijde mi absurdní a spíše jako takový pokus o hledání obětního beránka. A pokud to porovnám s ostatními tresty, například těmi, které padaly v souvislosti s aférou pana bývalého místopředsedy FAČR Berbra a jsou dostupné na webových stránkách FAČR, tak ty tresty jsou až směšné v porovnání s mým,“ dodal Hladík.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naposledy působil ve třetiligovém Frýdlantu nad Ostravicí. Kromě výše trestu se Michal Hladík pozastavuje nad vyjádřením předsedy etické komise. „I přesto, že rozhodnutí etické komise je nepravomocné, tak bylo ihned po jeho vydání zveřejněno memorandum, v důsledku čehož jsem byl ještě téhož dne propírán ve všech médiích. Panem předsedou etické komise jsem byl v jednom z článků dokonce přirovnán k hlavě nějaké mezinárodní organizace. V době, kdy se činy měly stát, mi bylo 20, respektive 22 let. Takové vyjádření mi přijde opravdu přehnané až absurdní,“ štve Hladíka.

Hladík: Nemám s tím nic společného

A co měl vlastně provést? Podle Etické komise FAČR měl nabídnout v roce 2019 Lukáši Pobořilovi úplatek ve výši od 25 do 50 tisíc, resp. od 25 do 100 tisíc korun, s cílem ovlivnit utkání MOL Cupu Valašské Meziříčí – Slavičín a Val. Meziříčí – Třinec. Dále měl Hladík v roce 2021 slíbit Filipovi Firbacherovi úplatek, za ovlivnění zápasu Rakovník – Motorlet Praha. „U obou obvinění probíhala trestní řízení, v nichž si myslím, že bylo provedeno rozsáhlé a důkladné dokazování. Od samého počátku tvrdím, že s danými případy nemám nic společného a obě trestní řízení dopadla tak, že jsem byl soudem pravomocně zproštěn obžaloby,“ stojí si Hladík za tím, že je nevinný.

Etická komise je ale opačného názoru. „O to více mě překvapilo rozhodnutí komise, která nebrala žádný ohled na rozhodnutí těchto soudů. V případě obou zápasů Valašského Meziříčí mělo dojít k provinění v roce 2019, mohu se pouze domnívat, proč se tato věc dostala k etické komisi až po téměř pěti letech,“ zmínil Hladík, který se odvolal. Kauza tedy bude mít brzy pokračování.

Souhlasíte s výškou trestu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články