Rozhodl „crashgate“ o titulu mistra světa F1 sezony 2008? Felipe Massa si prohrál titul v jiných závodech

Felipe Massa věří, že po prohlášení bývalého šéfa Bernieho Ecclestona o skandálu „crashgate“ zvrátí právní cestou výsledek sezony F1 roku 2008. Brazilcova 15 let stará prohra nicméně stojí primárně na jiných závodech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Exšéf Formule 1 Bernie Ecclestone v rozhovoru pro F1-Insider prozradil, že věděl o detailech skandálu tzv. „crashgatu“ z VC Singapuru 2008. V závodě, který z části rozhodl o premiérovém titulu mistra světa pro Lewise Hamiltona místo Felipeho Massy. Bývalý brazilský pilot Ferrari se přiznal webu Motorsport, že zvažuje právní cestu ke zrušení tohoto závodu, a tedy získání titulu mistra světa pro sebe.

Velká cena, která by neměla existovat

O titul Formule 1 ročníku 2008 soupeřili nyní již sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton a tehdejší pilot Ferrari Felipe Massa. Před VC Singapuru, patnáctého závodu sezony, vedl šampionát Hamilton o jediný bod před svým brazilským rivalem. Stáj Renault zorchestrovala plán, jak umožnit svému jezdci Fernandu Alonsovi triumfovat. Ve čtrnáctém kole vzkázala druhému pilotovi Nelsonu Piquetovi juniorovi, aby záměrně boural. Syn trojnásobného šampiona Piqueta seniora uposlechl a Alonso doopravdy zvítězil.

iZdroj fotografie: Formula 1

Bývalý boss F1 Bernie Ecclestone po 15 letech přiznal, že věděl o celém skandálu od samotného začátku. S exšéfem Mezinárodní automobilové federace (FIA) Maxem Mosleym nicméně zatajili svá zjištění. 92letý Brit se hájí tím, že nechtěli narušit integritu sportu a Formuli 1 ušetřit jakéhokoliv obrovského skandálu. Massa na toto prohlášení reagoval tím, že právní cestou napadne výsledky VC Singapuru 2008. Doufá, že závod bude zpětně anulován a tolik tížený titul mu nakonec spadne do klína.

Nerozhodl pouze jeden závod

Co se vlastně stalo? Výjezd safety caru po Piquetově nehodě přilákal do boxů všechny závodníky včetně Massy. Pilot Ferrari se však zdržel po chybě mechaniků, když na jeho autě zanechali trubici přívodu paliva. Brazilec se tak propadl na poslední místo, zatímco Hamilton dokončil závod na třetím místě. Šest bodů, které nyní podle Massy jednoznačně rozhodly o jeho porážce. Hamilton nakonec po nervy drásajícím finále v Sao Paulu získal titul o jediný bod.

iZdroj fotografie: Formula 1

Nikdo však nemůže hlásat, že právě úvodní VC Singapuru definitivně určila světového šampiona té sezony. Příběh ročníku 2008 naznačuje, že Massa může vinit ze svého neúspěchu několik velkých cen. Start do sezony měl Brazilec tragický, v prvních dvou závodech nepobral ani jeden mistrovský bod. Ve Velké Británii předvedl až amatérský výkon na vodě, na které naopak Hamilton kraloval. A v Maďarsku odstoupil po explozi motoru čtyři kola před koncem. Pokud tedy chce Massa právně napadnout výsledky VC Singapuru, měl by raději napadnout výsledky všech závodů sezony 2008.

Jak může u soudu dopadnout případná žaloba Felipeho Massy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články